Az asszertivitás a gondolatok, érzések és vélemények kommunikálása olyan módon, hogy mások számára világosan érthetővé tegye véleményünket, igényeinket, szándékainkat anélkül, hogy a másik véleményét, igényeit vagy szándékát figyelmen kívül hagynánk.
Az asszertivitás egy kommunikációs stílus. Ahelyett, hogy passzívan, esetleg agresszívan, ne adj’ Isten passzívagresszívan szólnánk a másikhoz, határozottan képviseljük magunkat.
Az asszertivitás nem könnyű kenyér, sokakat visszatart hogy esetleg megbántanak másokat, vagy éppen védik a róluk már kialakult képet, és inkább feladják saját érdekeiket, csak nehogy csalódást okozzanak. Pedig az asszertivitás nem „bűn”, hanem világos, egyértelmű beszéd.
Aki képes ilyen módon kifejezésre juttatni szükségleteit, kevesebb stresszt él meg, nő az önbizalma, tiszteletet vív ki és őszinte kapcsolatokat alakít ki.
A tréningen beszélgetünk az asszertív jogokról, az asszertív kommunikáció ismérveiről, különbséget teszünk a passzív, agresszív és passzívagresszív stílusok között, és megnézzük, hogyan lehet az asszertivitást a gyakorlatban fejleszteni.
Nyelvtanár, mentor, coach és kognitív viselkedésterápiás konzultáns.
Szakmai vezető és cégvezető a Converzum – a nyelvi közösségi térnél, a NoPara Tanulás- és Vizsgadrukktréningek alapítója, trénere, önkéntes a Nap-Kör Mentálhigiénés Alapítványnál.
A Kádban próbáltad már? Működő memóriatechnikák nyelvtanulóknak című könyv szerzője, a Totális Vokális angol szókártyák kreatív álmodója.
Több ezer gyereket és felnőttet segített már praktikus módszerekkel, technikákkal a tanulásmódszertan, vizsgadrukk, reziliencia, telejsítményszorongás témakörében.
Valami mindig kerül a palacsintába, vagy ahogy az angol mondja: Shit happens. Az, hogy a nehézségekkel hogyan küzdünk meg, meghatározhatja, hogy milyen minőségű életet élünk. Aki kevésbé reziliens, nehezen talál kiutat, hosszabban él meg reménytelenséget, egy-egy nehézség, vagy trauma után nehezebben jut vissza a nyugalmi pontra. Pedig a lelki rugalmasság tanulható. Többek között olyan készségek segíthetik elő, mint a reális optimizmus, az érzelmek kifejezésének a képessége, a figyelem tudatos irányítása, a belső erőforrások megerősítése. A reziliencia erősítésével csökken a káros stressz az életünkben, kreatívabbak, hatékonyabbak és általában elégedettebbek leszünk.
» Hogyan ismerjük fel az érzelmeinket? Számít-e, hogy hogyan fogalmazzuk meg azokat?
» Hogyan készüljünk fel egy esetleges nehézségre, ha még azt sem tudjuk, mi lesz az?
» Mi köze a rezilienciának a mindfulnesshez?
» Milyen gyakorlati lépéseket tehetünk, hogy megerősítsük a lelki rugalmasságunkat?
» Tisztában vagyunk-e az alapértékeinkkel, és hogyan kapcsolódnak ezek a rezilienciához?
» Mire jó a gondolatnapló?
» Támaszkodjunk-e a környezetünkre, vagy inkább saját magunkra?
» Hogyan lehet az érzelmeket irányítani?
» Hogyan segítsük mi azokat, akik bajban vannak?
A minitréningen a fenti kérdésekre keressük a választ a teljesség igénye nélkül, de pár konkrét azonnal bevethető gyakorlatot megosztva.
Külön gratulálok az ötlethez, hogy 45 perces tömör, lényegretörő minitréningeket szerveznek. Egy ilyen rövid és tartalmas minitréningen könnyebben megoldható, hogy részt vegyen akár több kolléga is. Ráadásul az idő rövidsége miatt fenntartható az intenzív figyelem és fókusz, ami szerintem hasznosabb lehet hosszú távon és az azonnali gyakorlati alkalmazásuk is eredményesebb tud lenni.
Nagyon jó volt, ügyes volt a hölgy facilitator, tényleg. Tetszett nagyon, megérte. Érdemes ilyet szerintem üzletileg is csinálni többet, kisebb blokkokban. Legszívesebben mindegyik ingyenes minitréningen részt vettem volna, remélem, hogy a jövőben lesz még ilyen kezdeményezés. Ha igen, kérem, feltétlenül értesítsenek.
Nagyon jól összeállított tartalom és kiválóan felépített előadás. Nekem a képzés-fejlesztés a szakterületem, de a szektorunkat érintő válság kezelése miatt nem tudtam kellőképpen követni a terület változásait. A csalogató tehát számomra határozottan annak a lehetősége volt, hogy 'képbe hozzam magam' ebben a tekintetben. A microlearning koncepciót tudatosan használom a képzés-fejlesztési tevékenységben, de nem tudtam, hogy erre létezett egy kifejezés. Érdekes volt hallani a történetéről.
Kiss Éva - Special Effects
Köszönöm a lehetőséget! Felgyorsult világunkban, és állandó időnyomás alatt, a rövid, célirányos tréningek hatékonyan segíthetnek. Rövid kompetenciafejlesztő tréningeken (pl. problémamegoldás, stresszkezelés, döntéshozatali, stb.) szívesen vennék még részt.