A KOGNITÍV SZEMLÉLETŰ COACHING minitréning azoknak a vezetőknek szól, akik hiszik, hogy a rutinszerű vagy zsigeri reakciók helyett, kreatív helyzetértékelésre és nagyfokú tudatosságra van szüksége a fenntartható személyes és üzleti sikerhez.
A kognitív megközelítés eredményességét tudományos vizsgálatok igazolják, ez az egyik legeredményesebb módszer, ha változást szeretnénk elérni.
Alapelve, hogy viselkedésünket, érzelmi reakcióinkat az egyéni gondolkodási mintázatok határozzák meg, amiket az életünk során kialakított hiedelmeink formálnak. Ezeknek a mintázatoknak egy része segíti a vezetői működést, más része viszont szinte észrevétlenül vezet rossz döntésekhez, konfliktusokhoz és elakadásokhoz, mert túlzó és torzítja a valóságot.
A ránk jellemző attitűdöket leginkább a konkrét helyzetekben önkéntelenül megjelenő automatikus gondolatokban lehet tetten érni. A tudatosítással pedig már meg is tettük az első lépést a változás felé.
A 12-20 üléses kognitív coaching folyamat közben megismert modellek, technikák olyan eszköztárral vértezik fel a kliens, amik a folyamat lezárása után is lehetővé teszik az további önálló fejlődést.
Valami mindig kerül a palacsintába, vagy ahogy az angol mondja: Shit happens. Az, hogy a nehézségekkel hogyan küzdünk meg, meghatározhatja, hogy milyen minőségű életet élünk. Aki kevésbé reziliens, nehezen talál kiutat, hosszabban él meg reménytelenséget, egy-egy nehézség, vagy trauma után nehezebben jut vissza a nyugalmi pontra. Pedig a lelki rugalmasság tanulható. Többek között olyan készségek segíthetik elő, mint a reális optimizmus, az érzelmek kifejezésének a képessége, a figyelem tudatos irányítása, a belső erőforrások megerősítése. A reziliencia erősítésével csökken a káros stressz az életünkben, kreatívabbak, hatékonyabbak és általában elégedettebbek leszünk.
A reziliencia nem egyenlő a hurráoptimista, egy legyintéssel hesegessük el a nehézséget, tegyünk úgy, mintha minden rendben lenne hozzáállással. Ez a fajta toxikus pozitivizmus sokkal inkább kárt okoz, és hosszú távon kikezdi a lelki egészséget. Ahogy megnyomorít az irreális pesszimizmus, úgy az irreális optimizmus is csak tetézi a nehézségeket.
Ha egy traumából valaki látszólag pillanatok alatt felépül, akkor legyünk gyanakvók, hogy nem igazi megküzdésről van szó, sokkal inkább a probléma szőnyeg alá söpréséről. Ebben a púpos szőnyegben pedig könnyen meg lehet botlani, és nagyot esni.
A reziliencia alapja a tudatosság, az érzelmek és gondolatok felismerése és elfogadása. Ha ez megvan, akkor jöhet ezek reális értékelése, és a változás.
Az ötven perces minitréning során mindkét tréningrészbe betekintést nyernek a résztvevők.
A rövid, de módfelett tartalmas előadás alkalmával az alapfogalmakon felül egy-két valóban működő, azonnal használható technikát is megtanulhatnak az érdeklődők.
Célunk, hogy ebből az esszenciából mindenki vigyen haza magával legalább egy értékes gondolatot.
Nyelvtanár, mentor, coach és kognitív viselkedésterápiás konzultáns.
Szakmai vezető és cégvezető a Converzum – a nyelvi közösségi térnél, a NoPara Tanulás- és Vizsgadrukktréningek alapítója, trénere, önkéntes a Nap-Kör Mentálhigiénés Alapítványnál.
A Kádban próbáltad már? Működő memóriatechnikák nyelvtanulóknak című könyv szerzője, a Totális Vokális angol szókártyák kreatív álmodója.
Több ezer gyereket és felnőttet segített már praktikus módszerekkel, technikákkal a tanulásmódszertan, vizsgadrukk, reziliencia, telejsítményszorongás témakörében.