Gyomorgörcs. Izzadó tenyér. Hevesen verő szív. Kavargó gyomor. Általános rosszullét. Rettegés a teljes megsemmisüléstől, ami akkor jön el, amikor az embernek semmi, de egyáltalán semmi nem jut eszébe.
Sok olyan pillanat van az életünkben, amikor egy megmérettetésen nagyon sok múlhat. Jó lenne ilyenkor a tőlünk telhető legjobbat nyújtani, hogy jól sikerüljön például egy prezentáció, egy fontos tárgyalás vagy egy találkozó.
Vizsgahelyzetek nemcsak az iskolában fordulnak elő, hanem a munkahelyen és a mindennapi életben is megtapasztaljuk az ezzel járó stresszt.
Az a jó hír, hogy az ilyen helyzetek hatékony kezelését meg lehet tanulni. Vannak egyszerű, praktikus, mindenki által elsajátítható módszerek, amelyek valóban működnek. Ezen a tréningen, ezekről lesz szó.
Valami mindig kerül a palacsintába, vagy ahogy az angol mondja: Shit happens. Az, hogy a nehézségekkel hogyan küzdünk meg, meghatározhatja, hogy milyen minőségű életet élünk. Aki kevésbé reziliens, nehezen talál kiutat, hosszabban él meg reménytelenséget, egy-egy nehézség, vagy trauma után nehezebben jut vissza a nyugalmi pontra. Pedig a lelki rugalmasság tanulható. Többek között olyan készségek segíthetik elő, mint a reális optimizmus, az érzelmek kifejezésének a képessége, a figyelem tudatos irányítása, a belső erőforrások megerősítése. A reziliencia erősítésével csökken a káros stressz az életünkben, kreatívabbak, hatékonyabbak és általában elégedettebbek leszünk.
A reziliencia nem egyenlő a hurráoptimista, egy legyintéssel hesegessük el a nehézséget, tegyünk úgy, mintha minden rendben lenne hozzáállással. Ez a fajta toxikus pozitivizmus sokkal inkább kárt okoz, és hosszú távon kikezdi a lelki egészséget. Ahogy megnyomorít az irreális pesszimizmus, úgy az irreális optimizmus is csak tetézi a nehézségeket.
Ha egy traumából valaki látszólag pillanatok alatt felépül, akkor legyünk gyanakvók, hogy nem igazi megküzdésről van szó, sokkal inkább a probléma szőnyeg alá söpréséről. Ebben a púpos szőnyegben pedig könnyen meg lehet botlani, és nagyot esni.
A reziliencia alapja a tudatosság, az érzelmek és gondolatok felismerése és elfogadása. Ha ez megvan, akkor jöhet ezek reális értékelése, és a változás.
Az ötven perces minitréning során mindkét tréningrészbe betekintést nyernek a résztvevők.
A rövid, de módfelett tartalmas előadás alkalmával az alapfogalmakon felül egy-két valóban működő, azonnal használható technikát is megtanulhatnak az érdeklődők.
Célunk, hogy ebből az esszenciából mindenki vigyen haza magával legalább egy értékes gondolatot.
Nyelvtanár, mentor, coach és kognitív viselkedésterápiás konzultáns.
Szakmai vezető és cégvezető a Converzum – a nyelvi közösségi térnél, a NoPara Tanulás- és Vizsgadrukktréningek alapítója, trénere, önkéntes a Nap-Kör Mentálhigiénés Alapítványnál.
A Kádban próbáltad már? Működő memóriatechnikák nyelvtanulóknak című könyv szerzője, a Totális Vokális angol szókártyák kreatív álmodója.
Több ezer gyereket és felnőttet segített már praktikus módszerekkel, technikákkal a tanulásmódszertan, vizsgadrukk, reziliencia, telejsítményszorongás témakörében.