Az Erasmus+ KA1-es pályázat 2021-es tavaszi fordulójában a Converzum Tudomány Nyelviskola Zrt. 19 munkatársa részére nyert támogatást külföldi továbbképzések megvalósításához.
Részlet a pályázatunkból:
Jövőnk kulcsa: együtt fejlődni a technológiával – Emberközpontú digitális átalakulás a nyelvoktatásban
A projekt keretében tanáraink olyan óravezetési, digitális tanítás módszertani, és információs és kommunikációs technológiára vonatkozó tudásra tesznek szert, ami képessé teszi őket ezen szükségletek hatékony megválaszolására mind online, mind személyes vagy hibrid óravezetés során. Az oktatásszervezés és megvalósítás szintjén jelenleg új, rugalmas keretek felállításán dolgozunk, ami rendszerszintre emeli a képzések megvalósításának digitális, személyes és vegyes opcióit az alkalmazott tanítási módszereket is beleértve. Ennek célja a fentiekben leírt tanulói csoportok, céges megrendelők, változatos társadalmi rétegek oktatási igényeinek rugalmas kielégítése. A mobilitásban részt vevő munkatársak a releváns nemzetközi tudáshoz való hozzáférés és jó gyakorlatok cseréje által ezt a folyamatot magasabb szintre fogják emelni.
A projekt megtekintése az Európai Bizottság platformján:
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/details/2021-1-HU01-KA122-ADU-000018662
2022 június végén és július elején egy hat napos tréningen vettem részt Barcelonában az Europass Academy szervezésében, az Erasmus plus program keretében. A tréning címe: Creative Strategies for Language Teachers: Make it Easy, Make it Real!
A képzést csodás helyszínen, Barcelona központjában, egy stílusos, régi bérházban lévő nyelviskolában tartották. Bár a tanterem 12 főre kicsit szűkös volt, de jól felszerelt és végül is minden munkaformát meg tudtunk valósítani benne. Egy szuper nemzetközi csoport jött össze, egy mini Európa, hiszen csoporttársaim között volt finn, lett, cseh és lengyel tanár is.
Frederica, a trénerünk felkészülten érkezett, és külön figyelt arra, hogy a már meglévő ismereteinket egészítette ki újabb anyagokkal. A feladatainak köszönhetően csapat már az első napon jobban megismerte egymást és jó hangulatban, oldottan tudtunk tanulni együtt. Külön említésre méltó, hogy az egyik foglalkozást, a Nemzeti Múzeumban ( Museu Nacional d’Art de Catalunya) tartottuk, és erre a látogatásra építettük a következő napi foglalkozásokat is.
Nagyon jó ötletnek tartottuk, hogy a város megismeréséhez mindenki választhatott egy-egy programot, amihez a belépőt az iskola vette meg nekünk. Rendkívül változatos volt a választható programok listája. Én például, mivel már többször voltam előzőleg Barcelonában, nem a legnépszerűbb turista látványosságok közül választottam, hanem egy hajókázás mellett döntöttem, így a vízről tudtam Barcelona jellegzetes épületeit megcsodálni.
Összességében, nagyon jó élmény volt ez a hét, mert egy számomra hasznos tréningen vettem részt szuper társaságban és környezetben, és színvonalas szervezésben.
Az Erasmus+ mobilitási program keretében eltöltött hetem fókuszában az országismeret állt.
Egyetemistaként már laktam egy fél éven át Berlinben, ezen az egy héten mégis sok új dolgot megtudtam a városról és az országról. Két vezetett túránk is volt, olasz idegenvezetőnk számos apró részletet elárult nekünk a városról, annak mindennapjairól.
Az öt napos tanórai kurzus középpontjában az országismereti tudásunk bővítése mellett két elem állt: egyrészt a CLIL módszer megismerése, másrészt a nyelvtani ismereteink pontosítása. A CLIL módszer azt jelenti, hogy az oktatás célnyelven folyik, de elsődleges célja nem az idegen nyelvi ismeretek elmélyítése, hanem a tantárgyi tudás bővítése. Ennek során azonban az idegen nyelvi tudás is elmélyül.
Az órákon ezen kívül láttunk különféle videókat a németeket mostanság erősen foglalkoztató témákról (pl. a “genderigazságos” nyelvhasználat), illetve tovább mélyítettük tudásunkat Berlinről.
A Converzum – a nyelvi közösségi tér és az Erasmus Plus jóvoltából lehetőségem nyílt részt venni egy kéthetes szakmai továbbképzésen 2022 júliusában. Mivel szeretem a kihívásokat, egy nagyon izgalmasnak ígérkező tanfolyamot választottam: Activate your Artistic Sensitivity: Art Psychology and Video Making. Mindezt egy nagyon izgalmas helyszínen, Firenzében.
Vasárnap busszal érkeztem meg a városba, ahol 42 fokos hőség fogadott, ami a két hét alatt végig meg is maradt. 🙂 Elfoglaltam a szuper szállást és egy szusszanás után rögtön elindultam felfedezni a környéket. Mint kiderült, az iskola épülete, az oktatás helyszínei és a Dóm is csupán 10 percre vannak a lakástól.
Első nap a Europass Teacher Academy épületében gyülekeztünk, innen a tréner, Monica Ogaz társaságában mentünk át a képzés helyszínére, Monica saját stúdiójába. Nemzetközi csapat gyűlt össze, magyarok, portugálok, csehek, szlovákok és egy német diák. Rajtam kívül minden résztvevő tanár volt, de ez cseppet sem vont le a lelkesedésemből.
Miközben a művészetpszichológia alapjaival ismerkedtem, hasznos tippeket kaptam, hogyan használjam a kreativitásomat a mindennapi munkám során és hogyan maradjak motivált. Az elmélet mellett több gyakorlati feladat is volt, pl. festés, szobrászkodás, kreatív írás, hol a stúdióban, hol Firenze mesés utcáin.
A második héten a képzés a Europass másik iskolaépületében zajlott. Riccardo Manni tréner megismertette velünk a videókészítés alapjait és bárki számára ingyen elérhető online szoftvereket így az első héten tanultakat is felhasználva magabiztosan vágtam bele a saját videós tartalmak készítésébe. Rengeteget kaptam a két hét során mind szakmailag, mind emberileg és boldogan vettem át az oklevelet.
Az ösztöndíj keretében részt vettem egy vezetett városnéző sétán is, egy borkóstoló túrán és egy egész napos hétvégi kiránduláson Siena és Pisa városába. A szabadidőmben gyalog és motorral fedeztem fel Firenzét és a soha véget nem érő művészeti csodákat.
A szuper tanfolyam mellett Firenze városa is örökre magával ragadott. Még egyszer köszönöm a lehetőséget! Biztos vagyok benne, hogy az itt tanultakat sokáig hasznosítani fogom.
Részt vettem az „Italian language and culture for teachers and learners” tanfolyamon „Europass Teacher Academy”-nál. Azért választottam ezt a tanfolyamot, mert abban reménykedtem, hogy:
– Lehetőséget ad arra, hogy összehasonlítsam magam más, eltérő hátterű kollégákkal, megbeszélve stratégiákat, tanítási technikákat, tananyagokat, benyomásokat, az ágazat problémáit.
– ad lehetőséget, hogy megfigyeljem, hogyan tartja a kolléga az óráit
– lehetőséget ad arra, hogy közelről, belülről megfigyelhessem, hogyan hatnak a tanítási stratégiák a tanulókra.
– adjon lehetőséget, hogy elmerüljek a beszélt olasz nyelv vonásaiban.
-lehetőséget ad arra, hogy visszatérjek egy olyan városba, amelyet szeretek.
Minden reményem valóra vált.
A kollégákkal való összehasonlítás eredményes volt, az órát tartó kolléga és a tanulók megfigyelése újabb tanítási problémák elé állított, amelyeken át kellett gondolnom.
Az iskolában eltöltött idő mindig izgalmas és kellemes volt, köszönhetően a kedves, segítőkész, mosolygós, vendégszerető személyzetnek is, akik végig támogattak a tanfolyamon.
A várost nagyon jól ismerve ezúttal a városi sétáknak szenteltem magam, inkább a hétköznapok helyeit élveztem. Mindebben gyakran voltam olyan kollégák társaságában, akik szívesen megosztották velem ezt a tapasztalatot, a hatékony és hasznos interkulturális összehasonlítás lehetőségével.
Felejthetetlen élmény szakmai és emberi szempontból, amihez egy hét kevésnek bizonyult, nagy sajnálattal, amikor el kellett indulnom.
Július 11-16 között vettem részt a Valenciában tartott ICT as a Tool for a Student-Centered Classroom tanfolyamon, mely minden szempontból hasznos, élményekkel teli és nagyon élvezetes tanulást nyújtott. Mindezt együttesen teremtette meg a csodás helyszín, a profi tanár és a mindennapi munkám során könnyen használható, gazdag ötlettár.
A tanfolyam az óváros szívében, egy művészeti egyetemen zajlott, mely inspiráló, modern és kényelmes környezetet biztosított számunkra. A csoport 11, különböző nemzetiségű, zömében angoltanárból állt, akik rajtam kívül mind közoktatási intézményekből érkeztek. A trénerünk egy olasz nemzetiségű nyelveket és földrajzot tanító férfi volt, aki láthatóan napi szinten használta és profin, gyakorlatiasan adta át a különböző online felületekről és alkalmazásokról megszerzett tudását. Volt időnk mindent kipróbálni, saját tempókban, tanítási anyagainkhoz szabva kísérletezni velük, mindig kaptunk segítséget, ha elakadtunk. Az elkészült anyagokat, feladatokat a csoporttagokkal megosztva próbáltuk és elemeztük ki, egymásnak további ötleteket és visszajelzést adva. Többek között megtanultunk videókat, hanganyagokat felvenni és szövegértési feladattá konvertálni, quizeket, mindmapet készíteni, interaktív feladatlapokat létrehozni, kincskereső játékot készíteni és levezényelni egy telefonos alkalmazás segítségével (ez különösen élvezetes volt, mert a belvárosban csapatokban barangolva kellett a kihívásokat teljesíteni).
A megbeszélt és bemutatott anyagból egy nagyon hasznos és később is hozzáférhető/letölthető összefoglaló készült a Trello felületén, ahol a tanfolyamot követő, napi bontásban találjuk a tananyagot. Itt linkeket, leírásokat, oktatóvideókat osztott meg a tanárunk.
Külön öröm volt az intézmény által szervezett városnézésen és múzeumlátogatáson való részvétel, melyet rendkívül profi idegenvezető vezényelt le, tele ismeretanyaggal, humorral és segítőkész nyitottsággal. Mindig volt idő és tér arra is, hogy megosszuk a helyszínnel kapcsolatos tapasztalatainkat, éttermeket, ételeket és látnivalókat ajánljunk egymásnak. Mindenki, akivel kapcsolatba kerültem, segített eligazodni, készségesen válaszolt kérdéseimre, akár a tanfolyamról, akár szabadidőm eltöltéséről volt szó.
Az egész gyönyörű, jól szervezett volt, gördülékenyen zajlott, minden percét élveztem! Nagyon köszönöm a lehetőséget és a sok kincset, amire Valenciában leltem!
A Converzum – nyelvi közösségi tér és az Erasmus Plus jóvoltából sikerült eljutnom Splitbe, hogy részt vegyek egy ICT & Outdoor Teaching and Learning képzésen. Ez nem egy rendhagyó képzés volt, mert a képzés során nagyon kevés időt töltöttünk az iskolapadban, időnk nagy részét kint a szabadban, főként a belvárosban töltöttük.
Mivel ez egy olyan képzés volt, ahol rengeteg applikációval ismerkedtünk meg, ahhoz, hogy jobban megismerjük az appokat, jártuk a várost, sokat fozóztunk, keresgéltünk helyeket és mindenzt feltöltöttük egy cloud rendszerbe.
A kedvenc napom a szerdai nap volt, amikor reggel elindultunk egy parkba (Marjan), ahol többek között a google lens alkalmazás volt a középpontban. Sokat fotóztunk, kipróbáltuk hogyan működik az alkalmazás, hogyan lehet beépíteni egy órába, de a legjobb csak ez után következett. Azon kívül, hogy egy nagyon jót kirándultunk a napsütésben, az utunk során több helyen megálltunk és QR kódokat néztünk, amik egy-egy sporttevékenységhez kapcsolódtak. Minden kis “tisztáson” volt valami erőnléti feladat, és ha a telefonoddal bescanneled, megmutatják egy videóban, hogy milyen feladatokat lehet elvégezni. A nap a tengerparton fejeződött be, leértünk a tengerpartra és onnantól szabad foglalkozás, irány a tenger.
A kurzuson nagyon sok új dolgot hallottam, valamint olyan új applikációkat (pl. google lens, qr code monkey, sport tracker, hyperdocs), módszereket ismertem meg, amiket fogok tudni használni a külföldi diákjaink kapcsán, ezzel megkönnyítve számukra az idegen országba történő beilleszkedést és segíteni a mindennapjaikat.
Összefoglalásként én nagyon jól éreztem magam, finomakat ettünk, jó volt az idő és nagyon sok új, érdekes dolgot ismertem meg, amit a munkám során aktívan fogok tudni használni minden nap. Biztos vagyok benne, hogy nem utoljára voltam Splitben.
Nagyon örülök, hogy részt vehettem a Photo and Video Making in your Classroom: The Educational Power of Multimedia kurzusán a Converzum nyelviskola jóvoltából.
A tréning során nagyon sok érdekes emberrel sikerült megismerkedni és belelátni abba, hogy ők mivel foglalkoznak. Nagyon kedves és érdeklődő volt mindenki. A képzőközpont a Firenzei Dóm közelében helyezkedett el, csodálatos érzés volt minden nap elsétálni a Dóm mellett az órára haladva. Több közös program közül is lehetett választani, ha valaki szerette volna felfedezni Firenzét és környékét csapatostul. A kedvenc napom az volt, amikor “Treaser Hunt”-ra mentünk több csapatban. Szuper volt a városban mászkálni és megkeresni, lefotózni a “hidden spot”-okat, többek között a Madonna del Puzzo-t, a dómon található bika fejet, a “wine halls”-t a falakban vagy az “acculata stone”-t.
A tanuláson/tanórákon kívül minden szabadidőmet városnézéssel töltöttem, ahol a három kedvenc élményem a Gucci Museum, a Piazzale Michelangelo -ahonnan életem legszebb naplementéjét nézhettem végig a város tetejéről-, és a Boboli-kert-hez -elképesztő növényzet, szobrok, kilátás – kötődik.
Egy szó mint száz, fantasztikus lehetőséget kaptam az Erasmus program keretében belül, ahol sok mindent tanulhattam a videó és fotó készítésről és megismerkedhettem nagyon hasznos applikációkkal, felületekkel, mint például a Ted Ed, Nearpod, Goosechase, Kapwing, vagy Claymotion.
Először (és biztosan nem utoljára) járhattam Írországban az Erasmus pályázat keretében. Mivel önkéntesként sokat beszélgetek mind külföldre készülő magyar diákokkal, mind külföldi, Magyarországon tanuló diákokkal, így fontos volt, hogy fejlesszem az angoltudásomat, illetve az ír kultúrát is megismerjem.
A tanfolyam alatt sokat tanultam az írek hétköznapjairól, a sportjaikról, az oktatásról, az időjárásról és az ételekről is. Megismertem az ír nemzeti szimbólumok jelentését és eredetét, a zene és a Guinness jelentőségét az írek hétköznapjaiban és egy olyan sportot (hurling) is láthattam élőben, amelyről a látogatásomig még sosem hallottam. Az újonnan szerzett ismeretek segítségével a későbbiekben jobb, illetve személyes tapasztalatokon nyugvó tanácsokat tudok majd adni az Írországba készülő diákoknak, ami hozzásegítheti őket a megfelelő előzetes felkészüléshez.
A tanfolyamon egy rendkívül rugalmas tanárnővel dolgoztunk együtt, aki igyekezett minden résztvevő igényét kielégíteni. A nyelvtudást egyéni feladatokkal fejlesztettük, attól függően, ki mit érzett nehézségnek, illetve a tanárnő szerint mely területen voltak hiányosságok. Változatos egyéni és csoportos feladatokat kellett megoldanunk, amik mind a nyelvtani tudásunkat, mind pedig a szókincsünket fejlesztették.
Az iskola épülete rendkívül hangulatos, egy régi malom belseje lett átalakítva modern tanulási környezetté, megtartva az eredeti falakat és a malom egyes részeit. A személyzet minden tagja kedves, mosolygós és rendkívül segítőkész volt. Az irodában mindig lehetett találni embert, aki hasznos tanácsokkal látta el a diákokat. Bármilyen problémával lehetett fordulni az ott dolgozókhoz, mindent megoldottak egy pár percen belül. Öröm volt reggelente megérkezni!
A tanfolyamon kívül is rengeteg élmény és tanulási lehetőség várt! Mivel az iskolától csak egy pár perc a belváros, így akár az órák közti szünetben is belekóstolhattam Galway belvárosának utcazenészekkel tarkított forgatagába. Az első héten még a helyi művészeti fesztiválon is részt vettem. Az órák utáni pihenésre és feltöltődésre a Galway-öböl homokos strandjai vártak. Az ingyenes városi múzeumban tett látogatásom során pedig megismertem közelebbről a város és a régió történetét, illetve természeti kincseit.
Természetesen a hosszabb délutáni és hétvégi kirándulások sem maradhattak el. Jártam az egyik legszebbnek választott ír strandon, a Connemara nemzeti parkban, ahol meghódíthattam egy majd’ 450 méteres hegycsúcsot, ellátogattam az Aran-szigetekre, ahol megtapasztalhattam a háborítatlan természet nyugalmát, megcsodáltam a Moher-sziklák elbűvölő látványát, illetve egy napra belekóstoltam az ír főváros, Dublin nyüzsgő és színes életébe is.
2022.04.11 és 16 között volt alkalmam részt venni a Europass Teacher Academy barcelonai Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Strategies című kurzusán. A csoportban 13-an voltunk, mindenféle nemzetiségű tanárok tantárgyak szerint vegyesen. Én voltam az egyetlen, aki nyelviskolát és nem közoktatási intézményt képviselt. Az órák némely nap délelőtt, más napokon délután voltak a város közepén lévő képző centrumban. A tréner, Federica nagyon kedves, segítőkész és motiváló volt. A képzés során sok hasznos készséget és ismeretet szereztem, mind elméleti, mind gyakorlati szinten. Főleg néhány Magyarországon kevésbé ismert tanítást segítő online felület megismerése volt nagyon hasznos számomra, ezeket azóta már el is kezdtem alkalmazni/hasznosítani a saját gyakorlatomban. A csoporttal könnyű volt az együttműködés, mindenki nyitott és kedves volt. Az iskola a szünetekben kávéval, teával kínált minket, valamint ingyen kulturális programot is választhattunk a hétre egy hosszú listából. Ezen kívül egyik este az intézmény egyik oktatója egy vezetett városnéző sétára is vitte a csoportot, majd közös focimeccs nézés volt a program. Az idő kedvezett az órák utáni/előtti szabadidős programoknak. A város gyönyörű, óriási élmény volt, hogy végre én is eljuthattam ide az Erasmus programnak köszönhetően.
A Converzum – nyelvi közösségi tér és az Erasmus Plus jóvoltából lehetőségem nyílt résztvenni egy egyhetes továbbképzésen 2022. június 27 és július 2-a között, ami a nyelvórán használt digitális eszközökről és azok alkalmazásáról szólt. (ICT in the classroom – Information and Communication Technology)
A nyelvórák az elmúlt 10 évben is nagyon sokat változtak, az utóbbi időben pedig az online nyelvoktatás is tért hódít, ami kihívások elé állítja mind a tanárokat, mind a diákokat. A digitális térben otthonosan mozgunk, de vajon be tudjuk-e építeni a technikai vívmányokat a tananyag színesítésére, a netes felületen megtalálható megannyi program és alkalmazás tényleg alkalmas-e a nyelvórán való használatra?
A kérdésekre az egyértelmű válasz a kurzus elvégzése után, hogy igen! Nagyszerű lehetőségek vannak a kezünkben, és mindenki megelégedésére sokrétűen és kreatívan tudjuk felhasználni az órákon, akár mindennapi rendszerességgel, gondosan kiválasztva természetesen nyelvtudás, korcsoport és egyéb csoportdinamikai tényezők figyelembevételével.
A sokszínűséget a tanfolyam résztvevői összetétele is mutatta, hiszen több országból érkeztünk, sokféle tapasztalattal. Lengyelország képviseltette magát egy 5 fős társasággal, francia kollegák már számottevő digitális tapasztalattal bírtak, Magyarországot hárman képviseltük, megismerhettük Lettország egyik olyan intézményét, ahol mindennapos a számítógéppel való tanulás, a Horvátországból érkező kollega a versenyszférából érkezett, és Spanyolországból is érkeztek a kurzusra kevésbé ismert helyekről.
Alkalmunk nyílt egy nagyszerű városnéző túrára is, igaz, ez valamikor a tanfolyam vége fele volt, addigra már számos dologgal megismerkedhettünk a görög fővárosból. A szinte elviselhetetlen meleg is elviselhetővé vált este – úgy 11 fele – a mindig nyüzsgő tavernákban, meglepő módon a sok-sok kő mellett, ami a történelem nem mindennapi időszakát hirdeti, árnyas fasorok alatt találtunk enyhülést a hőségben. A túrán tehát csemegézhettünk a sok ismeretanyagból, és persze felemelő érzés azt gondolni, érezni, hogy Szókratész, Platón és Arisztotelész lábai koptatta köveken lépdelünk az Akropolisz környékén.
Ide vissza kell jönnöm, gondoltam magamban mindennap, a narancsligetek alatt sétálva, vagy a tenger messzi kékségjébe merülve. Hálás vagyok, hogy eljuthattam ebbe a városba is, és nagyon örülök, hogy olyan ismeretekre tehettem szert, melyeknek nagy hasznát fogom venni a tanórákon és mindezt szívesen továbbadom, hogy megtapasztalhassa a kreatív hétköznapokat a tanórán. Mindezt köszönöm a Converzumnak, az Erasmusnak és természetesen kiváló tréneremnek Vasilikinek.
A Tenerifén megrendezett kurzus nagyon jól szervezett, praktikus és élvezhető volt, pont azt kaptuk, amire a leírás alapján számíthattunk. A trénerek kedvesek, türelmesek és lelkesek voltak, kreatív módszereket használtak és végig motiválták a részvevőket. Digitális eszközök közül egy tévét használtak kivetítőként, ami például közös online játékokhoz kellett. A kreativitás felszabadításán kívü, amit később az élet minden területén használhatunk majd, az angol nyelv gyakorlásához is hasznos volt az Erasmus+ utazásban való résztvétel, hiszen mind a tanteremben, mind azon kívül is ezt a nyelvet használtuk. A trénereken kívül tanulhattunk még a tanfolyam többi részvevőjétől is.
Minden résztvevőt arra kérték, mutassa be azt az iskolát, ahonnan érkezett, így néhány dolgot megtudtunk arról is, hogyan működnek különböző fajta iskolák különböző országokban. Ezek kívül beszélgettünk az országokról, ahol lakunk, tanulhattunk egymástól érdekességeket különböző kultúrákról.
A Language Campus, a befogadó nyelviskola ideális környezetet biztosított a tanuláshoz, a termek kényelmesek és felszereltek voltak, csak a wifihez való kapcsolódással voltak problémák néha, de a trénerek ezt is rugalmasan tudták kezelni. A recepcióhoz is fordulhattunk bármilyen felmerülő kérdéssel. Volt elég szünetünk ahhoz, hogy legyen időnk más résztvevőkkel beszélgetnünk, sütiket és kávét is készítettek ki számunkra, ezzel is hozzájárulva a barátságos hangulathoz.
Összességében nagyon jól éreztem magam, az iskolát és kurzust mindenkinek csak ajánlani tudom.
2022 szeptemberében lehetőségem volt részt venni egy 6 napos, az Europass képzési központ által megszervezett tanfolyamon Berlinben. A képzésen túl a program része volt egy berlini és egy potsdami vezetett séta.
A képzés címe Intensiv Deutschkurs und CLIL für Lehrer volt, azaz intenzív nyelvfejelesztést és a CLIL , azaz a Content and Language Integrated Learning módszerének megismerése és alkalmazása. A tanfolyam során nem csak elméleti tudást szereztünk a CLIL módszerről, hanem közös ótartervezés után megvitattuk annak alkalmazási lehetőségeit. A törzsanyagon kívül gyakorolhattuk a TPR módszert, kielemeztünk oktató videókat, megismertük a tanuló-állomások ötletének alapjait, és a véleményfüzetet, mint vitakultúrát beindító módszert. Ezen felül viszont a legértékesebb szakmai útravalót az Európa más nemzeteiből érkező tanárokkal való véleménycserék, egymás módszereinek, ötleteinek megismerése, és az oktató, Sandra tanácsai, módszertani megoldásai és elgondolkodtató vitakérdései adták. A képzés nagyon oldott, baráti hangulatban telt, amit interaktív és mozgásos feladatok, közös reggelik fűszereztek.
A hét közben egy nagyon kedves és nagy tudású idegenvezető vezetett minket körbe Berlinben. Az eddigi tudásom bővült a városról és olyan szegletekre is eljutottam, ahol azelőtt még sosem jártam, a történelmi betekintéssel egy egészen új képem nyílt meg a városról. Egyik délután a csoporttársakkal meglátogattuk a Csendes Hősök Emlékhelye kiállítást, ahol holokauszt túlélők és azok ismeretlen támogatóinak történeteit ismerhettük meg. A szombati kiránduláson Potsdamba utaztunk el, ahol megnéztük többek közt a kémek hídját és a Sansoucci kastélyt. Ezek a történelmi séták az ismeretterjesztésen és a német nyelv gyakorlásán túl azért is hasznosak voltak, mert a másnapi óratervezésbe azonnal be tudtuk építeni, ezzel alkalmazva a CLIL módszert.
Összességében a képzés számomra azért volt nagyon értékes, mert egy olyan országról, annak kultúrájáról ismerhettem meg még többet, ami már eddig is közel állt hozzám, most viszont sokkal mélyebb, alaposabb, és naprakészebb benyomásokat szereztem az országról és a nyelvről. Nagyon érdekes volt emellett más országok nyelvoktatásába is belelátni, és úgy beszélgetni a mindannyiunk számára beazonosítható kihívásokról, mintha nap mint nap nem választana el több száz km egymástól.
A kurzust mindenkinek szívből ajánlom, aki szélesebb látókörrel, biztosabb nyelvtudással és naprakészebb módszerekkel szeretne rendelkezni. Köszönöm!
Egy hetet töltöttem (2022. júl. 11-17.) Tenerife szigetén az Erasmus+ által szervezett és finanszírozott Web Solutions for the Classroom témájú tanfolyamon.
Azért esett Tenerifére a választásom, mert a szigetre látogatók mind elragadtatással beszéltek róla.
Az éghajlat, a természeti szépségek, a helyi kulináris élvezetek, az emberek kedvessége engem is lenyűgözött. Az ’örök tavasz’ szigetén számtalan kitűnő élményben volt részem.
A tanfolyam résztvevői az Európai Unió különböző országaiból érkeztek. ( Lengyelország, Bulgária, Horvátország, Németország, Finnország, Magyarország) Az öt nap során igazi közösségé kovácsolódtunk. Betekintést nyertünk a többi ország oktatási rendszerébe és módszereibe.
Lehetőségünk nyílt új ötleteket megosztani egymással, melyek segítenek az online oktatás minél hatékonyabb és élvezetesebb használatában. Megismerkedtünk a Kahoot, Discord, Wordcloud generator, Canva, Google Classroom alkalmazásokkal. Az elsajátított eszközöket ki is próbáltuk; egymás kultúrájából, az ország földrajzából, helyi szokásokból, nemzeti ételekből kaptunk ízelítőt játékos formában.
A résztvevőkkel való közös élményeken túl házigazdáink vendégszeretetét is megtapasztaltuk célzott, nekünk szervezett kirándulások és városnézések formájában. Meglátogattuk fővárosát, Santa Cruz de Tenerifét és a Teide Nemzeti Parkot, ahol Spanyolország hegye, a 3715 méteres Teide helyezkedik el.
A kurzus által ígért oktatási eszközismeret fejlesztése mellett a résztvevők által egymással megosztott tudás is nagyon hasznosnak, használhatónak bizonyult.
Felejthetetlen, egy életre szóló élménnyel gazdagodtam köszönhetően az Erasmus+ által biztosított lehetőségnek.
07.18-29. között vettem részt az Audiovisuals and Social Media for the Classroom elnevezésű képzésen Galwayben, Írországban.
A Bridge Mills Galway Language Centre képző központ műemlék jellegű épületében voltak az órák, ez nagyban hozzájárult ahhoz, hogy a helyről, Írországról, az ír kultúráról még többet tudjak meg.
Olyan ismereteket szerezhettem az itt eltöltött két hét során, amelyek csak ebben az anyanyelvi környezetben és az itt megismert emberek segítségével voltak elsajátíthatók.
Elsődleges prioritás volt számomra, hogy ne csak a “száraz tananyagot” ismerjem meg a kurzus alatt, hanem egyéb, sokkal inkább szubjektív, a mindennapi életre kiterjedő látásmódot is kapjak, melynek segítségével jobban megérthetem az európai környezetet, elmélyülhetek az európai értékek világában. Elvárásaimnak megfelelően ez a két hét nagyon sokat lendített a látásmódom formálásban. Köszönhető ez annak is, hogy egy olyan host familynél volt a szállásom, akik mindent megtettek azért, hogy az ő környezetükben otthon érezzem magam.
Egy olyan családnál laktam, ahol mindennel szembesülnöm kellett, ami a hétköznapi léthez hozzátartozik. Betegséggel küzdő családfő, munkanélküli anya, iskoláskorú gyermek, de ezzel együtt szeretet és béke; ezek a fő jellemzők abban a családban. Együtt búslakodtunk az esős időjáráson, együtt bosszankodtunk, amikor a közeli építkezésen elvágták az internetkábelt, nevettünk, amikor az ír nyelv különös hangzását nem értettem sokadszorra sem, főztünk, TV-ztünk közösen. Hálás vagyok, hogy ők voltak a családom két hétig.
A kurzuson tanultak nagyon hasznosak lesznek számomra a munkám során, hiszen megismertem olyan platformokat (pl. climpchamp vagy befunky), programok olyan funkcióit (pl. Canva), amelyekkel csodás dolgokat készíthetek és a Converzum hasznára válnak majd. Sokat kell még gyakorolnom, de pl. a videóvágás, feliratozás alapjait, a fényképek szerkesztését, a médiaplatformok használatának fontosságát megalapozta ez a kéthetes tanfolyam. Örömmel folytatom tovább a tanulást, minden lehetőséget megragadok, hogy a munkám során használni tudjam a megszerzett tudást.
A kéthetes program alatt délelőttönként 9-12h30-ig nyelvórákon vettem részt más tanárokkal meg egyéb diákokkal, heti két délután pedig módszertani workshopokat tartottak a tanároknak. Mivel a nyelvórákon nem csak tanárok voltak, ezek az órák közepesen voltak hasznosak, hiszen részben olyan dolgokat tanultunk, amiket magam is tanítok a diákjaimnak. Ettől függetlenül a beszélgetések jobbára érdekesek voltak – főleg az első héten, amikor a politika volt a téma, és megismerhettük különböző országok választási rendszerét, berendezkedését. A második héten elvittek minket egy kiállításra, mert hogy a művészet volt a téma. Sajnos sok időt vett el a különböző nyelvtani szerkezetek ismétlése, gyakorlása. Bár persze egy-két dolgot azért tanultam, de az óráknak ez a része főleg ismétlés volt számomra, és sajnos módszertanilag nem kifejezetten volt színes, időnként kifejezetten bosszantóan igénytelen, így az órák ezen részéből viszonylag keveset profitáltam.
A délutáni kétórás képzések közül viszont kettő kifejezetten tanulságos és izgalmas volt: az egyiknek a témája a neurolingvisztika hatása a nyelvtanításban volt, de valójában a tanítás bizonyos fontos aspektusairól beszélgettünk egy szuper tanártól. Olyan örökzöld témákról beszéltünk és tanultunk mint a hibajavítás, a diákok motivációjának kérdése, nehéz helyzetek kezelése. A másik remek workshopon arról beszéltünk, hogy mi mindent lehet csinálni eszközök nélkül, vagy csak minimális eszközöket felhasználva.
A tenerifén töltött egy hét alatt alkalmam volt tanulni a következő témákról:
A tréning remek alkalom volt, hogy magunkon próbáljuk ki, milyen is, amikor idegenekből egy csapat szerveződik, milyen nehézségek, kihívások és örömök tapasztalhatók meg egy ilyen helyzetben.
Szerencsére a tréning során sok játékos, máskor elgondolkodtató feladat során tapasztalhattuk meg, hogy a gondosan megtervezett, és kivitelezett közös tevékenységek, milyen mértékig tudnak hozzájárulni egy team egységéhez.
Lehetőség volt párban, kiscsoportban, majd nagyobb csoportban is kipróbálni az együttműködést.
A rendszeres reflexiók, beszélgetések, tapasztalatmegosztás pedig abban segített, hogy mindannyian lássuk, egy csapat attól erős, hogy mindenki más benne, és ennek az előnyét tudatosan érdemes kihasználni.
A tréning alatt gyakorolhattuk és fejleszthettük az empátiát magunk és mások iránt, az asszertív kommunikációt, és próbára tehettük kreativitásunkat is.
Remek hét volt, sok tapasztalattal és fejlődési lehetőséggel.
A mostani mobilitásom kapcsán rengeteg új tapasztalattal gazdagodtam. Mivel úgy terveztem meg az utazást, hogy 2 hétvégét is a helyszínen töltsek, így bőven volt alkalmam Dublin, a vidéki Írország és Belfast felfedezésére is. A látnivalók megnézése, az élménygyűjtés természetesen folytatódott a tanfolyami hét alatt is, mind az iskola által, mind pedig a csoport- és iskolatársakkal közösen szervezett programokon.
Természeti szépségek közül mindenképpen emlékezetes marad számomra a Wicklow-hegység, Glendalough vidéke, a Moher-sziklák és a Phoenix Park, épített környezet szempontjából pedig Dublin György-korabeli negyede, a vár és környéke, a Christ Church székesegyház, a Bunratty kastély és a kertjében lévő skanzen, a Trinity College Dublin épületegyüttese, illetve Belfast kikötő negyede.
Rengeteg múzeumban is jártam, melyeknek köszönhetően sokat megtudtam Dublinról és Belfastról, az ott korábban élők mindennapjairól, a jellemző iparágakról. Ilyen múzeumok voltak például a Titanic Experience Belfastban, és a dublini Little Museum of Dublin, The Irish Immigration Museum, 14 Henrietta street és a Hugh Lane Gallery.
Írország és Észak Írország közelmúltbeli történelmének nagyon fontos részét képezi a ‘The Troubles’ terminussal illetett néhány évtized, melynek számtalan áldozata volt, és amelynek kapcsán nagyon megrázó volt Belfastban a Shankill útra és környékére ellátogatni. A dublini General Post Office-ban berendezett kiállítás egy korábbi szakaszát világítja meg a politai és vallási ellentéteknek és az elszakadási kísérleteknek.
A tanfolyamon egy viszonylag nagylétszámú csoportba kerültem, ahol számos európai ország képviseltette magát, mint például Németország, Olaszország, és Lengyelország, de az iskolában összebarátkoztunk spanyol és francia résztvevőkkel is. A tanfolyamon nemcsak a trénerektől, de egymástól is rengeteget tanultunk, megismerve különböző oktatási rendszereket, megközelítéseket, módszereket. A sok csoportos és projektmunka pedig alkalmat adott arra, hogy a foglalkozásokon újonnan megismert alkalmazásokat, platformokat és digitális eszközöket együtt fedezzük fel és ismerjük meg.
Csoport és iskolatársaimmal együtt látogattunk el a Cobblestone sörözőbe, mely híres élő, ír népzenei előadásairól, melyeket több generációra visszamenő zenészek szolgáltatnak. Egy lengyel csoporttársammal pedig megnéztünk egy nagyon izgalmas új ír filmet Quiet Girl címmel az Ír Filmintézetben.
2022 augusztus első felében egy kéthetes képzésen vettem részt az irországi Corkban található Cork English Collegeban. A tanároknak szóló képzés címe Teacher Refresher: Content and Language Integrated Learning, A kurzus során a szaktárgyakba “rejtett” nyelvoktatás, illetve a nyelvoktatás során használt autentikus, érdekes, motiváló anyagok használatát sajátíthattuk el, nemcsak a rendkívül jól képzett oktatóktól, de a különböző területeken különböző nagyságú tapasztalattal rendelkező kollégáktól is.
A CEC Cork belvárosának közepén, egy Viktória korabeli épületben működik. A képzés tantermi órái mind itt zajlottak, az épület korából és jellegéből adódó szűk folyosók, mai szemmel apró ablakok és néhány helyen az eredeti (vagy arra a megtévesztésig hasonló) berendezés különleges hangulatot biztosított, ráadásul az első emeleti ablakból jól meg lehetett figyelni a tengerből a folyóba felúszó fókákat.
A terem maga kicsi volt, de a hét fős csoportnak tökéletesen megfelelt. A kicsi, könnyen mozgatható asztalok lehetővé tették a terem elrendezésének gyors és kényelmes változtatását, amit gyakran ki is használtunk. A hét fős csoporton belül Európa számos országa képviselve volt, voltak német, olasz, spanyol es cseh kollégák is. Az iskolában ezen a csoporton kivül is kifejezetten jó volt a közösség, az iskolai programokon kívül is gyakran szerveztünk közös programokat, emiatt még jobb hangulatban teltek a foglalkozasok.
A kurzust két oktató, Ellie és Ankie tartották. Mindketten tapasztalt, jól felkészült tanárok, akik szakmai tudásukon kívül emberként is kifejezetten szimpatikusak voltak – különösen tetszett, hogy néhány délutáni foglalkozás keretében elhagytuk a tantermet, és különböző külső helyszíneket (egyetem, művészeti galéria) látogattunk meg. Ezeken a (kötelező, a kurzus rendes programjához tartozó) programokon kívül az iskola szervezett külön délutáni és hétvégi programokat is, amikért külön fizetni kellett ugyan, de gyakran az egyénileg vagy más módon szervezett utakhoz képest jóval kedvezőbb árat.
Mivel először jártam Írországban, minden ilyen alkalmat kihasználtam, és egyénileg is szerveztünk magunknak kirándulást a hétvégéken: elmentünk például a közeli Kinsale tengerparton fekvő városába, ahol a helyiek szerint az elmúlt évtized legjobb időjárását élvezhettük. A tengervíz ugyan a Földközi-tenger jóval melegebb vizeihez szokott csapatnak kicsit még a szokatlanul meleg idő ellenére is hidegnek bizonyult, de a gyönyörű táj és a friss, helyben fogott halakból készült ételek kárpótoltak minket ezért. Híresebb turistalátványosságokat Cork környéken, mint például a Blarney várat vagy Tramore üdülővárosát az iskola által szervezett utakon látogattuk meg, mind fantasztikus élmény volt.
Összességében úgy érzem, hogy nem csak szakmai szempontbol volt nagyon hasznos ez a két hét, de kulturalis szempontbol is felejthetetlen volt.
Az általam választott kurzus a Converzum Tudomány Nyelviskola jóvoltából valósulhatott meg 2022.05.23. és 2022.05.28. között a csodálatos, hatalmas múltra visszatekintő városban, Firenzében.
A Teacher Academy központja szinte teljesen átadta a klasszikus toszkán életérzést gyönyörű központi historikus épületével.
A csoportunk sokszínű és változatos volt, csakúgy mint Lorenzo, a trénerünk, aki egy nagyon magasan kvalifikált szakember, akitől az egyhetes kurzus alatt rengeteget tanulhattam.
A mesebeli környezet és a tréning dinamikájának köszönhetően munkám reneszánszát élhettem meg. A kurzus rendkívül érdekes volt, előzetes várakozásaimnak megfelelően, nagyon színvonalas és profi volt. A tréninghét alatt számos informatikai megoldást tanulhattam meg, amellyel a digitális nyelvoktatás színvonalát még magasabb szintre emelhetjük.
A tréning lényege az volt, hogy egy bizonyos applikáció fejlesztő portált bemutasson, és megtanuljuk a lehető legjobban használni. Bár munkámhoz szorosan kapcsolódik az IT világa, nem gondoltam volna, hogy képes leszek önállóan programozni egy telefonos applikációt. A kurzus azért is volt rendkívül érdekes mert azon túl, hogy önállóan is kellett dolgoznunk az applikációinkon, mindig volt a kurzusok első felében közös munka, ahol nem a tréner vetített és a hallgatók ismételték, hanem egymástól tudtunk tanulni.
Firenzei kirándulásom alatt volt lehetőségem teljesen átadni magamat az olasz dolce vita életérzésnek, kulináris élményeknek, és a város nevezetességeinek, történelmének.
Az Erasmus+ KA1-es pályázat 2023-as tavaszi fordulójában az “Akkreditált intézmények költségvetés igénylő pályázata a
felnőtt tanulási szektorban(KA121-ADU)” keretében a Converzum Tudomány Nyelviskola Zrt. 64 528 euró támogatást nyert külföldi továbbképzések megvalósításához, job shadowing tevékenységhez és külföldi szakértők meghívásához.
Az akkreditációnk első körében kitűzött célunk:
tanáraink 70%-a részesül olyan módszertani frissítésben, ami által tanításába képessé válik az általánosan elterjedt módszertan határait meghaladó szemléletet és módszereket integrálni.
A projekt megtekintése az Európai Bizottság platformján:
https://erasmus-plus.ec.europa.eu/projects/search/details/2023-1-HU01-KA121-ADU-000126461
A képzés első napjától kezdve a többi résztvevővel és a trénerekkel is egyetértettünk abban, hogy napjaink egyre gyorsuló és változó világában a tanárok számára folyamatos kihívást jelent a tanulók motiválása és tudásuk, készségeik fejlesztése. Az oktatás változó elvárásainak megfelelni ma már azt is magában foglalja, hogy a tanár tisztában van a tanulókat akadályozó, rendkívül különböző és szerteágazó olyan tényezőkkel, melyek korábban nem léteztek az európai oktatás mindennapjaiban, és lépést tart ezek megfelelő kezelésével. Ilyen tényező pl. az adott ország nyelvét nem beszélő és kulturális hátterét nem ismerő menekült vagy bevándorló gyerekek oktatása, vagy a COVID-19 időszaka alatt online oktatáshoz szokott tanulók visszaszoktatása a teljes mértékben jelenléti oktatásra.
Rendkívül érdekes volt számomra a különböző országokból érkezett kollégák tapasztalatairól és szakmai elképzeléseiről hallani, pl. hogy Franciaországban a legszegényebb régiók iskoláit támogatja legnagyobb mértékben a kormány, mondván, hogy azokat kell leginkább segíteni, akik a legjobban rá vannak szorulva. Motiváló volt hallani a máltai kollégáktól azt is, hogy iskolájukban ugyanannyi pedagógiai asszintens dolgozik a diákok mellett, mint ahány tanár, így lehetőségük van arra, hogy egyetlen olyan diáknak sem engedjék el a kezét, aki lassabban vagy nehezebben sajátítja el ugyanazt a tananyagot, mint az osztály többsége, hiszen mindenki jó valamiben. A csoportunk Észtországból érkező tagja pedig egy lenyűgözően működő mentori rendszert mutatott be, mely olyan együttműködést hoz létre a tanulók és tanáraik között, mely révén a felnövő diákok számára teljesen természetessé válik az együttműködés későbbi munkahelyükön.
Számomra a kurzus legmotiválóbb része a Growth Mindset és a Fixed Mindset, valamint az ezeken alapuló visszajelzés különbségeinek és eredményességének elemzése és megvitatása volt. Ezt a megközelítést különösen azért találtam hasznosnak, mert nem csupán az iskolapadban töltött évek során járul hozzá a tanulók tudásának és kompetenciáinak fejlesztéséhez, hanem egy életre szóló útravalót nyújt számukra karrierjük és magánéletük menedzseléséhez. A Growth Mindset Feedback, vagyis a növekedés fókuszú visszajelzés olyan módon hat a tanuló személyiségének fejlődésére is, hogy általa végre megvalósulhat az a mondás, melyet oly sokszor hallottunk idősebb családtagjainktól iskolás éveinkben: “Ne az iskolának, az életnek tanulj!”
Érdekes volt részt venni a Project-Based Learning-re fókuszáló tréningnapon is, ahol nem csupán megismerkedtünk a módszerrel, hanem egy komplex csoportfeladat formájában ki is próbálhattuk a működését.
A tréning oktatóit külön dícséret illeti azért, hogy hasznos tippekkel és konkrét tanácsokkal segítettek minket abban, hogy rendelkezésre álló szabadidőnk alatt is minél több helyi nevezetességet tudjunk meglátogatni, minél többet tudjunk megtapasztalni Athén történelmi múltjából és modern jelenéből, és tehessük mindezt biztonságosan, költséghatékonyan, egyszerűen és jó hangulatban.
2024 májusában volt szerencsém eltölteni egy csodálatos hetet Barcelonában és részt venni a Classroom Management Solutions for Teachers: New Methodologies, Effective Motivation, Cooperation and Evaluation Strategies nevezetű Europass Teacher Training kurzuson. Hatalmas élmény volt számomra nem csak a kurzus, hanem a város atmoszférája és kultúrája, művészete – amit a tanárunk szerencsére igyekezett minden tanítási napunkba belefűzni. Rengeteg tudással gazdagodtam és új lendületet szereztem, amit már tudok alkalmazni az óráim során. Megtanultam, hogy minden változás időbe telik és ez rendben van. Lehet reformernek lenni és lehet újat alkotni. Lehet újat akarni…A csoport résztvevői különböző európai országokból érkeztek, de rengeteg közös volt bennünk. Jó volt megosztani a tapasztalatainkat egymással és látni, hogy bárhonnan is jön az ember, bármilyen oktatásban találta meg a karrierjét – hasonló kihívásokkal nézünk szembe, ugyanakkor hasonló sikerekben is van részünk…de ami a legfontosabb, hogy mindenkinek fontosak a diákok. Hálás vagyok az Erasmus+ nyújtotta lehetőségért, hiszen nagyon sok kulturális és szakmai tapasztalattal gazdagon érkeztem haza és vetem bele magam az előttem álló kihívásokba és tanítással töltött évekbe.
2023. november 27-től december 2-ig Erasmus+ mobilitásban vettem részt a firenzei Europass Teacher Academy szervezésében.Az iskola Firenze történelmi negyedében található közel a nevezetességekhez, egy történelmi levegőt árasztó 14. századi épületben. Tanártovábbképző kurzusaik, melyeket nem csak nyelvtanároknak hirdetnek, népszerűek, trénereik jól felkészültek. A jelenléti kurzusokon kívül online tanári kurzusokat valamint olasz nyelvtanfolyamokat is szerveznek.
A címben szereplő epifánia szóval Szerb Antal Utas és holdvilág című művére utalok, amelynek főszereplője, Mihály számos epifániát él meg olaszországi utazása során. Köznyelven hívhatnánk ezt aha-élménynek is, amiből nekem is kijutott mind az ottlét, mind a hazautazás utáni továbbgondolkodás után. A kurzus fő célja a kreatív stratégiák mögött húzódó elméletek megismertetése, valamint ezeknek a gyakorlatba való átültetése a résztvevők aktív közreműködésével. A csoporttagok között voltak dán általános iskolai,cseh középiskolai, német szakiskolai tanárok és litván egyetemen oktató nyelvtanárok is,valamint egy spanyol résztvevő, aki menekülteket tanít, a különböző háttér azonban nem gátolta a közös gondolkodást.
Trénerünk Cristina Salvatori,aki 2018 óta vezet tanári kurzusokat, és számos személyes ill. online kurzus megalkotója.
Az egy hét során megismerkedtünk a Többszörös Intelligencia elméletével valamint a Perma Modellel ,melynek lényege a pozitív érzelmek hangsúlyozása. Mindkét modellt, népszerűségük ellenére, számos kritika érte, azonban a nyelvtanításban kétségkívül hasznunkra válnak, hiszen az előbbi segít a nyelvtanulói típusok megismerésében, és az egyénekre szabott nyelvóra megtervezésében és levezetésében, míg az utóbbi modellből megszülető élménypedagógia célja többek között a hallgatók motivációjának erősítése és fenntartása, valamint a soft skillek fejlesztése. Hallottunk még a Fordított/tükrözött osztályterem modellről,ahol a kontakt óra szerepe megváltozik, a hallgatók/tanulók a tananyaggal előzetesen megismerkednek és az órán a tanultakat csoportban feldolgozzák, megbeszélik. Ezt a módszert több résztvevő is meglehetős szkepticizmussal fogadta,és ha pl. matematika tanulásáról/v. tanításáról lenne szó, nekem is fenntartásaim lennének, de a nyelvtanításban, motivált felnőttekkel dolgozva a módszer praktikussága könnyen belátható. Küldő intézményemben, a Converzum-ban a módszert már sikerrel alkalmazzák mentoraink.
A mobilitás fókuszában a 21.századi kompetenciák álltak. Számos gyakorlati példát láttunk és próbálhattunk ki a hallgatói kreativitás, a kritikus gondolkodás, a kollaboráció és a kommunikáció fejlesztésére. Mivel ez utóbbinál egyre nagyobb a vizualitás szerepe, kiemelten foglalkoztunk a vizuális gondolkodási stratégiákkal.
A kreativitás jegyében szó volt még a gamfikációról, ami a legfiatalabb nyelvtanulók motivációját erősítheti, figyelmüket jobban fenntarthatja, és a versenyszellemet erősítheti, de bevetése felnőtteknél is meggondolandó. Megismerkedtünk még több webes applikációval, amik a tanár munkáját segíthetik, mint pl. a Padlet vagy a grafikus tervezést könnyítő Canva. Ezek az applikációk fizetősek, ingyenesen csak korlátozottan elérhetők.
A foglalkozások délután két óráig tartottak így jutott idő kulturális és kulináris felfedezésekre is. A látnivalók felsorolása helyett itt térnék ki a szerendipitásokra. A Merriam-Webster szótár szerint a ‘serendipity’ képesség arra, hogy olyan értékes vagy kellemes dolgot találjunk, amit nem kerestünk, illetve jelenti még magának a rátalálásnak a pillanatát. A szó maga csak a hetvenes években került be a szótárakba, és én is csak egy pár éve, a Covid lezárások idején tanultam meg, mivel akkor igencsak hiányzott ez az életünkből. Az Uffizi Galériában korábban már jártam,de mostani látogatásom során meglepett, hogy egy modern kori festményekből álló önarckép gyűjteménnyel is gyarapodott. Itt bukkantam rá Ai WeiWei Lego elemekből készült önarcképére, melynek érdekes története akár egy nyelvóra témája is lehetne. Másik meglepetésként egy kortárs női alkotó, a portugál Joana Vasconcelos installációját pillantottam meg a reneszánsz mesterek munkái között. És ott volt még a Strozzi palotában megrendezett Anish Kapoor, indiai származású,az Egyesült Királyságban élő kortárs szobrász kiállítása.Installációi, environmentjei dialógust folytatnak a reneszánsz épülettel, és arra késztetik a látogatót, hogy fedezze fel a hamist, a valótlant.
Kollégáimmal számos tipikus olasz és toszkán ételt megkóstoltunk, melyek közül a toszkán pacal okozott kellemes meglepetést.
Az utolsó napon kulturális program keretében kirándulást tettünk a toszkán régióba és meglátogattunk két borászatot is.Élmény volt egy hetet együtt tölteni külföldi kollégákkal, és a módszertani kelléktáram bővítése mellett fontos volt számomra az európaiság megélése.
Az elutazásom előtti célkitűzéseim megvalósultak, az elméletek közül volt olyan,amiről már hallottam ugyan, de most más megvilágításba helyezve gondolkodhattam róluk. Saját gyakorlatomban a kreativitás elsősorban az autentikus, a való életből vett problémafelvetéseket jelenti, a kölcsönös tiszteletre épülő kapcsolatot a hallgatókkal és a rugalmasságot.Különösen érdekel a művészetek (fotó, film festmények) felhasználása a nyelvórán, így a vizuális gondolkodási stratégiákat feltétlenül szeretném beépíteni a gyakorlatomba. A hallottak, tapasztaltak új energiát adnak, és továbbgondolásra, újabb kisérletezésre ösztönöznek.
2024. áprilisában az Europass Teacher Academy szervezésében vehettem részt egy kurzuson Valenciában, melynek témája a 21. századi tanulói és tanári készségek voltak. A résztvevők Izlandról, Németorszából, Magyarországról és Horvátországból érkeztek, hátterük különböző, bár a többségük a szakoktatásban dolgozik, és különböző tantárgyakat tanít. Szerencsére nem én voltam az egyedüli nyelvtanár, bár a kezdeti hozzáállás után többen is rájöttek hogy , ha más környezetben és más-más tantárgyat tanítunk is, az itt megszerzett ismeretek valamennyiünk hasznára válnak, és a közös munka is idővel egyre könnyebbé vált.
A képző intézmény 5 percre az óvárostól, a központi piac közelében található és szervezetileg a barcelonai képző központ alá tartozik. Trénerünk, Petar Drumev Bulgáriából települt át Spanyolországba. A kurzus témája a 21. századi készségek a tanulók és tanárok számára. Ennek megfelelően foglalkoztunk a jelenlegi iskolarendszerek problémáival, és a lehetséges megoldásokra is több példát láttunk.
A nap tai chival kezdődött a szabadban, ami nagy örömömre szolgált és csupán véletlen egybeesés, hogy a kurzus előtt néhány héttel próbáltam ki a Tai Chi-t első alkalommal (trénerünk 6 hónapot töltött Kínában, ahol a harcművészet tanult). Segítette a ráhangolódást, valamint a mozgás közbeni meditációt, a jelenben levést .A “tantermen” kívüli feladatokkal töltött idő is remek volt, ezt persze sajnos az online oktatásban nem nagyon lehet alkalmazni. A közös feladatok, mint a legjobb iskola megtervezése, vagy a műalkotás/tárgy kiválasztása majd a prezentáció elkészítése gyakorlati módon mutatta be és tette élvezetessé a kollaborációt, az ötletelést, a problémamegoldást, rugalmasságot és más 21. századi készségek gyakorlását .
A 20. századi és 21. századi készségek egybevetésekor megállapítottuk, hogy bár a hangsúly ma már a 21. századi készségeken van, a 20. századi készségek továbbra is fontosak.
Trénerünk a kurzus vezetése során példát mutatott a tanári szerep változására, vagyis a tudás átadója helyett inkább a facilitátor szerepében tűnt fel.
A tanári munkát segítő különböző applikációk, mint pl. a Copilot, Magic School gyakorlati használatára is sor került, ezeket szeretném is munkám során alkalmazni.
Valencia városa nemrégiben elnyerte az Európa Zöld Fővárosa címet, ami egyrészt szemmel láthatóan annak köszönhető, hogy lakosainak csupán kb. 300 métert kell gyalogolniuk, hogy parkos, zöld területre érjenek, legfőképpen azonban Bizottság a város fenntarthatósága és a környezetvédelem érdekében tett erőfeszítéseket díjazta az Európai Bizottság.
A város légköre, különleges csempés épületei, ételei, a benne élő emberek és a látogatók is mind azt tükrözték, amit leszűkítve a mobiltáson tapasztaltam: hogy a (gyakran hatalmas) különbségek ellenére mindenki képes hozzáadni valami egyedit, színeset a nagy egészhez, úgy, hogy az beleolvad és az összkép szerves részéve válik. Erre jutottunk a nemzetközi (francia, olasz, spanyol, német, litván, ír, magyar) csoporttal is az együtt töltött hét után. A tréning végén azt éreztem, hogy megfelelő hozzáállással, nyitottsággal elérhetőek a célok és az oktatásban megvalósulhat a “négy K” (kollaboráció, kritikus gondolkodás, kommunikáció, kreativitás).
A mobilitás határozottan elérte célját: nemcsak a jól strukturált tananyag mentén haladtunk végig, mindig kaptunk arra is teret, hogy beszélgessünk, megismerjük egymást, együtt gondolkodjunk a témáról. Volt alkalom arra, hogy összehasonlítsuk tapasztalatainkat, a küldő intézményeinket (általános iskola több országban, állami felnőttképzés, nyelviskola, szakképző intézmény, egyetem), iskoláink háttérét, tanulóinkat, az intézmény adottságait, eszközeit, azokat a hétköznapi nehézségeket, amelyeket megtapasztalunk, így helyezve kontextusba a tanultakat és együtt ötletelve azon, mik működnének lehetséges megoldásként.
Az együtt töltött idő alatt sok, számomra új eszköz került bemutatásra és a már általam ismert platformokkal kapcsolatos ismereteim is hasznos részletekkel egészültek ki. A négy szempont (kollaboráció, kommunikáció, kritikus gondolkodás és kreativitás) céljait, hasznosságát és hasznosításának nehézségeit hasonlítottuk össze a csoportban és ezek mentén haladtunk a különböző eszközök megismerésével. A tréning nagyon jól strukturált volt, egyensúlyban voltak az elméleti és gyakorlati részek, minden eszközt konkrét feladatba ágyazva próbálhattunk ki (pl. kulturális kvíz Lisszabonról, Google Maps térképek megosztása és látnivalók, éttermek, érdekes helyek ajánlása egymásnak, elmélet megtárgyalása az általunk készített mindmap alapján vagy saját iskolánk egy konkrét programjára készített QR kóddal ellátott meghívó készítése Padlet segítségével), majd azt beszéltünk meg, hogy az említett platformokat hogyan használhatnánk saját csoportjainknál/óráinkon.
Amit még kiemelnék a képzéssel kapcsolatban az az, hogy bár témája a digitális eszközök használata a négy szempont mentén, szerepeltek olyan offline ötletek és konkrét tippek is benne, amelyekkel adott esetben ugyanúgy előtérbe kerülhet a “négy K”. A fő szempont mindig az, hogy tanítandó anyagra/feladatra/csoportra/élethelyzetre szabjuk az általunk használt médiumot és szabadon választhassuk ki a legmegfelelőbbet. Ez a hozzáállás pedig nemcsak a diákok készségeit és tudását fejleszti, hanem a tanárok közötti kollaborációt és kommunikációt is serkentheti, kreativitást feltételez és nem utolsó sorban, kritikus gondolkodásra ösztönöz:)
Az augusztus 5-9 közötti Erasmus+ mobilitás Tenerifén ideális nyári tanfolyam volt számomra. Az itt eltöltött pár nap alatt a ‘Connecting Body and Mind with Mindfulness’ kurzus olyan módszereket, praktikákat és nézőpontokat mutatott be, amelyek segítenek abban, hogy a szeptemberi iskolai tanfolyamok előkészítése és lebonyolítása hatékonyabb, gördülékenyebb és stresszmentesebb legyen. A tanfolyam olyan új készségekkel és konkrét tippekkel vértezett fel, amelyek hosszú távon is segítségemre lesznek az előttem álló személyes és szakmai kihívásokban. A csodás tenerifei Puerto de la Cruz ideális környezetet biztosított mindehhez: a különleges és egzotikus természeti adottságok, az inspiráló beszélgetések és eszmecserék a trénerekkel, csoporttagokkal (két olasz és egy horvát kolléga) és helyiekkel (pl. farm alapítója és az ott dolgozó nemzetközi önkéntescsapat), a lenyűgöző külső helyszínek és különleges élmények (Botanikus Kert, Ökofarm, fekete homokos óceánpart, tradicionális vendéglátóhelyek) mind-mind életreszóló élmények maradnak.
A kurzus megfelelő arányban tartalmazott elméleti és gyakorlati tudást: miután a tanteremben megismertük a mindfulnessre, stresszkezelési technikákra, meditációra és tudatos légzési technikákra vonatkozó elméleteket, kísérleteket, mindent a gyakorlatban is kipróbálhattunk úgy, hogy a trénererek terelgettek, segítettek minket, majd arra is hangsúlyt fektettek a szervezők, hogy reflektáljunk, megbeszéljük, hogyan alkalmazhatjuk és ültethetjük be mindezt saját hétköznapjainkba.
Személyes kedvenceim: Pilatesgyakorlatok, légzéstechnikák és a naplóvezetés volt-ezekben látom leginkább annak lehetőségét, hogy tartós változást tudjak előidézni életformámban.
Az Erasmus+ pályázat keretében Dublin-ba volt lehetőségem elutazni, ami örömmel ért, mivel már nagyon rég óta vágytam megtekinteni a várost és környékét.
A tanfolyam egy nagyon szép városrészben, nagyon könnyen megközelíthető helyen volt egy gyönyörű gótikus újjászületés stílusában épült templom mellék épületében. A helység maga kényelmes volt és a csapatunk jól érezte magát a tanteremben. Amikor nagyobb programhoz volt nagyobb tér szükséges akkor az is rendelkezésre állt.
A Food Fair különös képen élvezetes volt, mivel Európa minden tájáról érkeztek emberek, akik szerencsére arra vették a fáradtságot, hogy bemutassál országuk híres és kevésbé híres finomságaikat. Természtesen az ír csapat, aki fogadott minket, is részt vett az eseményen és megosztott velünk több ír finomságot is.
Az órák kellemes hangulatban teltek hála a tanárunknak. Helen Callanan egy nagyon kedves és nagy tudású tanár, akinek mindenkihez volt egy jó szava és tanácsa. Nagyon örültem neki, hogy megosztotta velünk tapasztalatát mivel igen sok van neki így sokat tudtunk tanulni.
A tanfolyam a kultúráról tanított bennünket. Mind azt, hogy hogyan tanítsuk a saját kultúránkat és hogyan tanítsunk embereket más kultúrákból. Rávilágított a kultúrában rejlő problémákra és adott megoldást arra hogyan tudjuk a nyelvet tanítani anélkül, hogy akár saját vagy a diákok kultúrája megakadályozna ebben bennünket.
Az órákon kívül természetesen voltak programokat, amiket a vendéglátó iskola szervezett nekünk. Az első nap szerveztek nekünk egy sétáló túrát, ahol az iskola egyik tanára végig vezetett minket a város érdekességein és nagyon szépen elmesélte mindenhol a történelmet és az oda tartozó történeteket.
Meglátogattuk az ír EPIC múzeumot, ahol az ír emigrációról tudtunk tanulni egy iszonyatosan szép és interaktív kiállításon keresztül, ahol nem csak az emigráció történelmét tudtuk megismerni, hanem az ír élet, történelem, kultúra és embereinek több aspektusát is.
A tanfolyam végét egy nagyobb vezetett túra koronázta meg, amikor is az egész iskola buszokon kiutazott Glendalough-ba, ahol ismételten sokat tudtunk tanulni az ír történelemről és oktatás történelméről. Ezt követve átutaztunk a Russborough házhoz, ahol végig vezettek minket a házon és megcsodálhattuk a számtalan művészeti alkotást és meghallgattuk a ház és a benne lakók izgalmas élettörténetét.
Szabad időmben pedig megjártam a város más nevezetességeit, mint a Nemzeti Galéria, Guinness Storehouse vagy a Rock’n’Roll múzeum és ezt nagy élvezettel párosítottam a hely finomságok megcsodálásával és megkóstolásával. Mindenkinek tudom ajánlani a Guinness-ben lassan sült ír marha pörköltet.
Ennek köszönhetően, bár rövid ideig tartott a tanfolyam, így is sikerült egy kerek és megvilágosító képet kapni a Dublin életről. Bármikor szívesen visszatérek és folytatom az ír élet megismerését ott, ahol abban maradt!
Viszont remélem, hogy amikor leközelebb visszatérek akkor addigra hozzászokom, hogy a forgalom a másik oldalon közlekedik!
Az Európai Bizottság által is felhasználható fényképeim a következő linken érhetőek el (egy mappa linkjét add meg itt):
A Converzum – nyelvi közösségi tér és az Erasmus Plus jóvoltából sikerült eljutnom Barcelonába, hogy részt vegyek a Microsoft for Education: Powerful Tools to Create, Share and Inspire képzésen. A képzés során rengeteg új applikációval, programmal ismerkedtem meg mint pl. a Sway, Wakelet, Teams One note.
A képzés teljes mértékben digitális volt, ezért a laptop elengedhetetlen volt a kurzus során. Azonban nem csak a gép előtt ültünk, volt több feladat amit nem az iskolapadban végeztünk. Egyik nap elmentünk az Europass központja melletti egyetemre, amit körbejártunk, és az aznapi projektünkhöz készítettünk képeket/videókat a könyvtárról, a folyosókról a kertről. A csütörtöki nap ellátogattunk a MNAC Múzeumba, amit később körbe is jártunk. Aznap a feladat az volt, hogy több rövid kis videót/ megszerkesztett fotót kellett készíteni. Csoportokra osztódtunk és ment mindenki a legjobb helyeket felkeresni. Aznap a FLIP videokészítő programot ismertük meg.
Készítettünk még Teamsbe classroomot, és oda töltöttük fel a heti “alkotásainkat” amit aztán a pénteki nap megnéztük, kiértékeltük.
Összefoglalásként én nagyon jól éreztem magam, finomakat ettünk, jó volt az idő és nagyon sok új, érdekes dolgot ismertem meg, amit a munkám során aktívan fogok tudni használni minden nap.
Amikor Cefalu-ba, a ‘Creative Strategies for Educational Staff:Make it Easy, Make it real’ képzésre jelentkeztem, álmomba sem gondoltam volna, hogy olyan könnyedséggel és folyamatos izgalommal fog eltelni a hét, ahogyan telt, úgy, hogy közben folyamatos tanulással telik.
Hát az az igazság, hogy Sandy King zseniális szakember és életemben nem sok hasonló tanárral találkoztam.
Annyi játékot játszottunk, tanultunk, mint még egész életemben sosem, úgy, hogy mindegyiket lehet hasznosítani az élet más területein is, vagy persze a saját tanórákon is. És ami szerintem igazán lényeg, hogy mindenki egytől egyig örömmel vett részt az órákon és vártuk a következő napot!
Cefalu pedig maga volt az álom, ősszel a 30 fokban a tengerparton sütkérezni a tanórák után, felbecsülhetetlen élmény volt. Persze enni a finomabbnál-finomabb olasz ételeket, a szicíliai specialitásokat, mint az arancina, briós, az sem volt semmi.
Az egyik kedvenc pár órám a csoporttársakkal való közös főzés volt, ugyanis részt vehettünk egy “cooking class”-on. Hagyományos szicíliai fogásokat készíthettük el egy híres étteremben, mint a “bianco mangare”, “capone” fish, tomato sauce pasta, “polpette”. Fantasztikus élmény volt!
Az Erasmus pályázat keretében lehetőségem volt részt venni a Digital Skills for Educator: Crafting Engaging Materials with AI and ICT kurzuson Puerto de la Cruz városában, Tenerifén.
A kurzus egy rendkívül jó elhelyezkedésű iskolában, modern környezetben és felkészült oktatóval zajlott. A hatnapos kurzus során lehetőségem nyílt jobban megismerni a közösségi médiát, a figyelemfelhívó posztok jellemzőit, illetve azt, hogyan optimalizálható egy közösségi média oldal a jobb elérés érdekében. Megtudtam, hogyan lehet hasznosítani a ChatGPT-t tanórai és szakmai keretek között, valamint gyakorolhattam a prezentációs készségeimet is, amikor az utolsó napon bemutattam, mi mindenen dolgoztam hétközben (pl. fotószerkesztés, önéletrajz írás, AI használat stb.).
Hála az iskolaépület nagyszerű elhelyezkedésének, pillanatok alatt a nyüzsgő városban vagy a tengerparton találhattam magam az órák után. Délutánonként jobban megismertem Puerto de la Cruz városát, a feketehomokos tengerpartokat és gyakorolhattam a tanfolyamon tanultakat a fényképezésről és fotószerkesztésről is. Városnézésre is jutott idő, San Cristóbal de la Laguna és Garachico városát közelebbről is megismertem. Természetesen a tanfolyam vége után, vasárnap nem hagytam ki Tenerife egyik legnépszerűbb látványosságát, a Teide hegyet sem, amely egész héten gyönyörűen magasodott a város fölé.
Összességében nagyon élveztem ezt a kurzust, annak ellenére is számos új digitális ismeretre tettem szert, hogy rendkívül sokat használom az internetet, a közösségi médiát és a különböző digitális eszközöket.
Részt vehettem Puerto de la Cruzban, Tenerifén a Self-Mastery: Your Path to Success című kurzuson. Az oktatás egy modern, nagyon jó elhelyezkedésű iskolaépületben zajlott, ahol a tréner minden reggel friss kávéval és hatalmas mosollyal üdvözölt minket.
A tanfolyam rendkívül gyakorlatias volt, minden elméleti tudást átültettünk gyakorlatba is. Tanultam többek között a stresszkezelésről, a hatékony célkitűzésről, a mindfulness-ről, illetve az asszertív kommunikációról. Mindezeket először egy elméleti keretbe helyeztük el, majd ki is próbáltunk különböző technikákat a szabadban, így jártunk pl. a helyi botanikus kertben, ahol mindfulness technikákat gyakoroltunk. Szerdán az órák után a csoporttársakkal és az oktatóval közösen ellátogattunk egy helyi étterembe is, ahol kipróbálhattuk a hagyományos mojo rojo és mojo verde szószokat helyi héjában sült krumplival.
Délutánonként főként a pihenésen volt a hangsúly, a tengerpart pedig ideális helyszín volt a házi feladatok megoldásához. Az órák után ellátogattam a Loro Parque-ba, ahol rengeteg különleges állatot láthattam, Santa Cruz de Tenerifébe (Tenerife fővárosába), valamint egy banánültetvényekkel szegélyezett túraúton egy vadregényes feketehomokos strandra is elmentem.
Összességében nagyon élveztem az órákat, számos hasznos technikát tanultam, amely könnyen elvégezhető és átadható mások számára is, viszont rendkívül hatékony. Örömmel fogok visszatekinteni erre a különleges helyre, az itt töltött időre és a rengeteg tapasztalatra, amit a tanfolyamon szereztem.
Amikor megfogalmazódott bennem, hogy mobilitásra mennék, rögtön tudtam, hogy online eszközökkel kapcsolatos kurzusra szeretnék menni. Ez a terület nagyon érdekel és folyamatosan változik, fejlődik, ezért fontosnak tartom, hogy lépést tartsak vele. Munkaköröm szerint egyszerre vagyok aktív tanár és a tanárokat szakmailag támogató csapat tagja, ezért a saját ‘praxisomban’ és az iskola tanárainak támogatására is tudom használni az ilyen kurzusokon tanultakat.
Nagyon sűrű időszak előzte meg az utazásomat a munkahelyemen, ezért a kötelező teendőkön kívül -szállás és autó foglalás, a kurzusra bemutatkozó küldése- nem nagyon volt időm foglalkozni az utazással előre. Ezért amikor megérkeztem, mintha egy álomba csöppentem volna. Minden nagyon simán ment, 20 perccel leszállás után már az autóban ültünk és Laguna felé mentünk. A szállás a városközpont szélén, az első csendes utcában volt, ideális volt számunkra. La Laguna városa a világörökség része, tele autentikus helyekkel, épületekkel, távol a sziget turistaparadicsomaitól. Az egész város gyalog bejárható és gyönyörű. Klímája 4-5 fokkal hűvösebb Tenerife tengerparti részeinél, hiszen magasabban van kb 1000 méterrel. Néha hirtelen beborul az ég és esik pár percet, aztán megint tűz a nap, de olyan is van, hogy ez egyszerre történik. Az órák a La Laguna Language Campus épületében voltak, ami 10 perc sétára volt a szállástól. A séta a város közepén vezetett keresztül hangulatos kávézók, boltok és gyönyörű épületek között. A Language Campus egy védett, tradicionális tenerifei építészet jegyeit őrző épületben található. A fa padló annyira rusztikus, hogy néhol hullámos volt. Engem teljesen lenyűgözött ez. Az iskola minimalista és modern berendezése jól hagyta kibontakozni az épület eredeti jellegét. Az órák délelőtt fél 10-től voltak és kb fél 2-ig tartottak minden délelőtt. Szünetet igény szerint tartottunk. A szünetben egy kis sarokban kávét, teát, gyümölcsöt és sütit szolgáltak fel nekünk. A csoportban tízen voltunk. A csapat nagyobb része egy bolgár iskolából érkezett, ahol nagyon fiatal korosztályt tanítanak táncolni és tradicionális bolgár zenére. Ők nem tudtak túl biztosan angolul. Egy horvát kolléga- aki történelmet tanít- volt még rajtam kívül a csoportban, aki tudott angolul. Kíváncsian és kicsit aggódva vártam, hogy Maja, a tréner mit fog tudni mutatni egy ilyen diverz csapatnak, ahol a nyelvi kompetencia sem feltétlenül elegendő, hogy mindenki profitáljon belőle. Nagyon pozitívan csalódtam. Már a bemutatkozó feladat, ami az udvaron zajlott, nagyon aktív és vicces volt. Ezután pedig maja órái kizárólag a gyakorlatra fókuszáltak és mindenki meg tudta csinálni a feladatokat a saját laptopján. Akinek kellett, az tudott fordítót használni. Sok önálló munka volt minden nap és Maja egyenként mindenkivel szívesen konzultált, akinek szüksége volt rá. Dolgoztunk néha párban, pici csoportban, ahol Maja mindig figyelembe vette a nyelvi kompetenciákat.
Volt olyan nap, amikor majdnem végig kint voltunk a tantermen kívül, a városban próbáltunk ki kincskereső appokat csapatokban és versenyeztünk. Ezt nagyon élvezte az egész társaság! Utána pedig Maja megmutatta az appok tanári oldalát. Tanultunk az AI használatáról, tábla appokról, kvíz appokról és mindezt abszolút és kizárólag gyakorlati megközelítésben, hogy mindenki annyit és azt tudja belőle hazavinni, amit és amennyit szeretne. A Goosechase nevű eszközt azóta is használom kincskeresős játékokhoz és megmutattam kollégáknak, akik szintén örömmel használják azóta. A másik life hack, amit tanultam ezen a kurzuson a ‘La Digitale’ Ez egy olyan online tanítási eszköz gyűjtemény, ahol kategorizálva vannak az eszközök. Vannak tábla appok, óraterv készítők, QR kód generátorok és minden egyéb. Maja mindig innen indulva kezdte az órát.
Az iskola személyzete nagyon kedves és segítőkész volt. Rajtunk kívül egy párhuzamos csoport tanult a héten, a hely szűke miatt délelőttönként nem is lett volna több kapacitása az épületnek. A program két kirándulást tartalmazott, egy helyi városi idegenvezetést és egy Teide kirándulást.
Délutánonként bőven volt idő kirándulni. Mi autót béreltünk, de a közösségi közlekedésről is nagyon jókat hallottunk. Az időjárás 20 és 27 fok közötti tavaszi/nyári meleg volt végig, sok-sok napsütéssel. Ellátogattunk Santa Cruzba, Puerto De La Cruzba, Garachicoba és a Teidére és soha nem látott gyönyörű hegyeket és partokat volt szerencsénk felfedezni. Az ételek finomak voltak, a személyzet mindenhol kedves és mosolygós és az árak budapesti szemmel is abszolút barátságosak voltak.
Összességében felejthetetlen élmény volt számomra Tenerife és mind szakmailag, mind emberileg nagyon sokat adott nekem!
Ugyan az előző mobilitásom is online eszközökről szólt, vagy inkább pont ezért, örültem, hogy most is találtam ilyen kurzust. És ha a tenerifei tanfolyam megalapozta a tudásom az újabb eszközök témájában, ez a nizzai mindenképp egy haladóbb kurzus volt. Nagyon érdekel ez a terület és folyamatosan változik, fejlődik, ezért fontosnak tartom, hogy lépést tartsak vele. Munkaköröm szerint egyszerre vagyok aktív tanár és a tanárokat szakmailag támogató csapat tagja, ezért a saját ‘praxisomban’ és az iskola tanárainak támogatására is tudom használni az ilyen kurzusokon tanultakat.
Nizza kiskorom óta a bakancslistámon van, ráadásul kiemelt helyen, mert anyukám itt tanult fél évet francia szakosként és szerettem volna bejárni a helyeket, amiket ő is látott, megnézni az egyetemet, a koliját és elképzelni, mekkora élmény lehetett neki ez 40 éve. Talán még nagyobb, mint nekem most… Hiszen akkor még nem volt Europass és Erasmus, nem volt egyértelmű, hogy az emberek eljunak helyekre…
Péntelen érkeztem meg Nizzába és csekkoltam be a Le Petit Louvre nevű 1 csillagos szállóba. Nagyon mini szoba volt, de minden is volt benne és a lokáció abszolút verhetetlen volt. A hétvégén volt időm elmenni Cannes-ba és Monacóba is, ami hát egy külön világ. Ezek semmihez sem hasonlítható és felejthetetlen élmények voltak.
Az órák a nizzai IH épületében voltak, ami 15 perc sétára volt a szállástól. A séta a város közepén vezetett keresztül hangulatos kávézók, boltok és gyönyörű épületek között. A nyelviskola épülete és termei nem nyűgöztek le, ahhoz képest, hogy mennyire előkelő része ez Európának, több terem teljesen leharcolt volt, mállott a vakolat és a WC-k állapotáról ne is beszéljünk. Eleve volt kb 2 db az egész suliban. Az órák délelőtt fél 9-től voltak és kb 1-ig tartottak minden délelőtt. Általában egy félórás szünetet tartottunk. Első reggel trénerünk corissant-nal és teával/kávéval várt. A többi napokon ezt mindenki magának kellett, hogy megoldja az iskolában elhelyezett automata segítségével, vagy a szomszédos kávézóban. A csapat nagyon vegyes volt, de a legtöbben középiskolai tanárok voltak és mindenki elég jól tudott angolul, voltak kifejezetten angol nyelvtanárok is, szóval adottak voltak a feltételek egy haladó tréninghez. Az órák végig nagyon élvezetesek voltak. Andrei egy karizmatikus személyiség, akin látszott, hogy imádja amit csinál és a témát, amit tanít. Sok önálló munka volt minden nap és Andrei egyenként mindenkivel szívesen konzultált, akinek szüksége volt rá. Dolgoztunk néha párban, pici csoportban, ahol Andrei igyekezett figyelembe venni, hogy mindenki dolgozzon mindenkivel.
Tanultunk az AI használatáról, tábla appokról, kvíz appokról és mindezt abszolút és kizárólag gyakorlati megközelítésben, hogy mindenki annyit és azt tudja belőle hazavinni, amit és amennyit szeretne. Számomra az egyik leghasznosabb tudás volt, hogy a hamarosan megszűnő Jamboard helyetti online tábla opciókat nagyon részletesen körüljártuk. Erről hazaérkezésem után beszélgettem vezetőtanár kollégáimmal és össze tudtunk állítani egy anyagot, amely segíteni fogja az iskolánk tanárait az áttérésben. A másik számomra nagy reveláció a Genially volt, ezt azóta is használom és megosztom minden kollégával, aki interaktív online eszközt keres. Kedvencem, hogy szabadulószobás játékot lehet vele csinálni.
Az Artsteps megtanulása elég sok időt vett igénybe, több órán keresztül készítettük a projektjeinket egyénileg. De megérte, mert azóta is használom az eszközt és több velünk dolgozó tanár is elkezdte felfedezni a lelkes beszámolóm hatására.
A program része volt két szervezett kirándulás, egy helyi városi idegenvezetés és egy hajókirándulás.
Az órák után felfedeztük a környéket, ami tömegközlekedéssel jól bebarangolható volt. Sétáltunk és villamosoztunk ha kellett. Sikerült megnéznem anyu egyetemét és koliját is, küldtem neki sok képet. Voltam a Chagall múzeumban, sajnos a Matisse gyűjtemény épp világkörüli úton voltak, úgyhogy lesz miért visszajönni. Voltam Antibes-ben, ahol Picasso élt és megnéztem a Picasso múzeumot és voltam Mentonban is, ami a citromról híres. Végig tökéletes városnéző/kiránduló idő volt, sok napsütéssel. Nagyon hangulatos ez a környék. Szuper jókat ettünk, a kiszolgálás készséges de az árak azért a magyar inflációval együtt is elég borsosak. Nagyon boldog vagyok, hogy végre eljutottam Nizzába és, hogy ezt egy ilyen program keretein belül tehettem, amely szakmailag is ennyit adott nekem.
A Europass Teacher Academy szervezésében 2023.11.13 – 2023.11.18 között került megrendezésre az Erasmus+ program keretében az Artificial Intelligence for Education: Exploring the Frontiers of ICT elnevezésű kurzus, melyen rajtam kívül 15 másik kollégám vett részt.
A megérkezés a kurzus helyszínére, Gent-be teljesen zökkenőmentesen zajlott. Egy nappal a kurzus kezdete előtt már sikerült elfoglalni a szállásomat is, így teljes nyugalomban készülhettem a rám váró feladatokra. Az első alkalommal találkozhattunk a tanárunkkal, Tayyaba Shahiddal, aki az első perctől kezdve nagyon kedvesen fogadott és véget nem érő türelemmel válaszolt a szűnni nem akaró kérdés-áradatunkra. Készségesen segített bárkinek, aki időnként elveszni látszott a sok-sok netes alkalmazásba történő regisztrálás nehézségei közepette. Maga is sok különböző MI-alapú alkalmazást használ a tanulmányai, a munkája és a mindennapi élete során, első kézből tudta saját tapasztalatait megosztani sok olyan programról, melyek terítékre kerültek a kurzus során. Egyszóval, kevés jobb előadót találhattak volna erre a szerepre.
Az első nap az alapfogalmak tisztázásának ideje volt. A tanárok csoportokra oszolva, rövid projektek formájában dolgozták fel a mesterséges intelligencia történetét (1950 – 2023). Minden csoport 10-15 éves időszakokra koncentrálva készített pár mondatos összefoglalást a MI fejlődésének legfontosabb mérföldköveiről, majd adták tovább tapasztalataikat a többieknek. Feltűnő volt, hogy bár a mesterséges intelligencia fogalma 1957-ben már megszületett, eltekintve csak 1-1 szenzációnak tűnő eseménytől (pl. a sakknagymester Kaszparov 1997-es veresége a Deep Blue szuperszámítógéptől) minden igazán lényeges, az átlagemberek életét is befolyásoló esemény nagyjából az elmúlt 15 évből származott. A MI fejlesztése bizony hosszú utat járt be, mire használható “termékek” formájában megjelent az életünkben. Azóta viszont egyre gyorsuló ütemben terjed, a fejlődése egyelőre határtalannak és megállíthatatlannak tűnik.
Ez a tény persze félelemmel vegyes várakozással tölti el a tanárokat is, hiszen többek részéről is megfogalmazódott az a kérdés, hogy mennyiben segítheti vagy éppen veheti is el teljesen a tanárok munkáját a MI. Ezért Tayyaba külön (majdnem 1,5 órás) ötletelés-vita szekciót illesztett be már az első nap programjába a mesterséges intelligencia használata ellen és mellett szóló érvek ütköztetésére. A csapathoz intézett körkérdésekre adott válaszokat rögtön látványos statisztikai megjelenítésben láthattuk a Mentimeter (online felmérés készítő és prezentációs alkalmazás) jóvoltából. Ennél a résznél olyan kérdésekre kellett választ adnunk, hogy milyen szinten érezzük magunkat tájékozottnak a MI-val kapcsolatban, vagy milyen MI-alapú programokat használtunk már. A végső konklúzió az volt, hogy a MI nem lehet a tanár kiváltására szolgáló eszköz, sem pedig a diákoktól a tanulás folyamatát átvevő szereplő. “A MI végzi a nehéz munkát, a tanár pedig a valóban fontos dolgokra figyelhet.” Ez volt a mottó, ami a hosszas beszélgetés végére a táblán díszelgett.
Még ezen a napon – amolyan bemelegítésként – saját mozgó-beszélő animált avatart készítettünk fényképből (vagy bármilyen fotóból, én a sajátomat használtam) a HeyGen (app.heygen.com) program segítségével. A Padlet (content-sharing weboldal) használatát már az első nap során elsajátítottuk, mivel ennek az alkalmazásnak a felületére tölthettük fel MI segítségével generált alkotásainkat, valamint ezt a felületet használtuk a kurzus során minden elektronikus tartalom (dokumentumok, videót, stb.) megosztására is.
A második napon a ChatGPT – Prompt engineering (hatékony parancsok kiadása) került terítékre. Mivel a ChatGPT a legismertebb (leghírhedtebb?) szöveggenerátor program, ennél a résznél rögtön megmutatkozott, mennyire más lapra tartozik az, hogy “hallottam” már valamiről” vagy “hatékonyan tudom is használni”. Kiderült, hogy bizony nem annyira könnyű a ChatGPT-nek sem olyan parancsokat kiadni, amelyek eredményeképp olyan szöveget generál, amilyet az elejétől fogva akartunk. Nem olyan egyszerű ez, hogy “csináld meg az óravázlatomat” vagy “írd meg helyettem a leckémet”. A legismertebb programon kívül megismerkedtünk még a Google Bard, a Perplexity AI és a Bing AI alapvető használatával. Rájöhettünk saját élményeink és próbálkozásaink hatására, hogy bizony a különböző MI-k – bár szövegek létrehozására mind alkalmasak – , de bizony igencsak eltérő minőségű végterméket hoznak létre. Ez különösen akkor volt feltűnő, amikor egy az egyben ugyanazt a viszonylag hosszú (8-10 soros) promptot adtuk meg mindegyik alkalmazásnak. Meglepő módon az egyes jellegzetes szöveg paraméterek – például a szöveg stílusának – átalakítására a Perplexity mérföldekkel jobbnak bizonyult, mint a Chat-GPT. Szorosan a Perplexity után a Google Bard következik, majd a történetekhez (Dall-E segítségével) képeket is generáló Bing AI következett. Általánosságban az volt megállapítható, hogy a legtöbb MI által generált szöveget még nem lehet tökéletesen skálázni a sem nyelvtan, sem szókincs tekintetében a CEFR szintek figyelembe vételével.
A nyelvtanárok számára két ígéretes Microsoft-os alkalmazás, a Microsoft Immersive Reader (kiejtés és felolvasás gyakoroltatására), valamint a Microsoft Reading Progress (egy Teams Classic-ba integrált, Google Classroom-kihívójának szánt LMS) keltett nagy érdeklődést. Az Immersive Reader Online Word 365-ben működik, ha van előfizetésünk. A magyar változatban az alkalmazás előhozására a “Nézet” menüben a, “Modern olvasó” gombra kell kattintani. Annyiban érdemes vigyázni a használatánál, hogy a területi és nyelvi beállítások befolyásolják az eredményt, akkor is, ha ezt a program előre nem jelzi. Felolvasásnál a “Translation/Fordítás” menüpontnál beállított nyelvváltozatot veszi figyelembe, amikor a diák teszteli, milyen a kiejtése. Beletelt egy kis időbe és néhány ősz hajszálamba, mire rájöttem, hogy a “UK English” beállításnál az amerikai kiejtésemet nagyon nem díjazza a program. “US English” beállításon sikerült 98%-ot elérni ugyanazzal a beszédstílussal és kiejtéssel, amivel a “UK English” esetében mindössze 48%-ot sikerült összekaparni. A Microsoft Reading Progress egyszerűen kiváló generált szövegek felolvasásának gyakoroltatására. Minden hibát aláhúz, kiemel, másodpercek alatt kiértékeli, milyen valakinek a kiejtése. Ha van MI által generált szövegünk, azt azonnal bele is tehetjük.
Kikapcsolódásként a napi penzum teljesítését követően az iskola egy városnéző sétát szervezett a résztvevők számára. A másfél órás alkalomnak csak a felében sikerült a város utcáit róva értékes ismeretekre szert tenni Gent gazdag történelméről, mert akkora eső köszöntött a tájra, hogy más megoldásunk nem lévén egy helyi bárban kellett vigasztalódnunk, hogy a város középkori kastélyát nem tudtuk megnézni. Szerencsére néhány pohár forró csokoládé társaságában kedélyes beszélgetések indultak meg a kollégák között, ennek egyik eredménye az volt, hogy több közösen megvalósítható projekt ötletével és rengeteg nemzetközi kapcsolattal (email-címek, telefonszámok és egyéb elérhetőségek) gazdagabban ballagtunk haza a szállásunkra.
A harmadik napon aztán alászálltunk a tanári kontentgenerálás mélységes bugyraiba a különböző MI-k párhuzamos és együttes használatával. Nem véletlenül használtam ezeket a szavakat, mert az előadás és a gyakorlatok roppant tanulságosak és inspirálóak voltak, de az is biztos, hogy ennyi regisztrációt különböző alkalmazásokhoz ilyen rövid idő alatt még soha nem kellett készítenünk! Mindenkinek izzott a keze alatt a munka meg a laptop, amikor PowerPoint prezentációt generáltunk olyan módon, hogy a diák tartalmát Chat GPT-vel készítettük el, majd a szövegeket (szintén ChatGPT segítségével) Visual Basic-be átkódolva a PowerPoint VBA (Visual Basic for Applications) felületére átmásolva hoztunk létre diasorokat. Alternatív megoldásként a Canva/Google Bard párost is kipróbáltuk hasonló bemutató elkészítésére. A kódolással sokaknak akadt gondjuk még úgy is, hogy a munka 95%-át MI végezte. Szerencsénkre az óra folyamán kiderült, hogy a Gamma (prezentáció és weboldal-készítő oldal) egyben is képes ezt a feladatot megoldani, sokkal szebben és jobban, mint ahogyan azt több eszköz kombinálásával e tudtuk volna érni.
Ez persze még csak a kezdet volt. Szemügyre vettünk több szövegértést tesztelő feladatlap készítésére alkalmas programot (QuestGen, QuestionWell, Twee). Az alkalmazások nagyrészt fizetősek, a QuestGen például 20 ingyenes próbálkozás után teljesen használhatatlan ingyenes verzióban. Szerencsére az egyes funkciók ingyen is elérhetőek a szöveggeneráló MI-k (ChatGPT, Bard, Perplexity, Bing) használatával. Ilyenkor egyszerűen csak meg kell adnunk, hogy pl. Bloom-taxonómia felhasználásával generáljon kérdéseket adott szöveghez. Persze csak akkor, ha az ilyen gondolat egyáltalán eszünkbe jut. A QuestionWell kiválóan használható bármilyen szöveges tartalomhoz különböző típusú kérdések gyártására. Akkor is, ha alapból (az ingyenes verzióban) csak általános megbeszélésre alkalmas kifejtős kérdéseket, illetve feleletválasztásos kérdéseket lehet generálni vele.
A Twee-t nagyon sokan fogják szeretni, különösen azok, akik alapból sok videót és audiovizuális segédanyagot használnak az óráikhoz. Az alkalmazással lehetségessé válik a YouTube videók hanganyagának szöveggé alakítása (speech-to-text), majd az egyes videórészletekhez kérdéseket (kifejtő, feleletválasztásos, stb.) generáltatása. Igaz, hogy az ingyenes verzióban 5 perces részletekben lehet a videókat feldolgozni, de az ember legtöbbször amúgy sem akar túlságosan hosszú videó részleteket bemutatni az óráin.
A harmadik nap zárásaként vetettünk pár pillantást 3 különböző LMS-re (Learning Management System), ezek a Socrative, az Eduaide.ai és a MagicSchool voltak. A legfontosabb talán azt megemlíteni, hogy az Eduaide gyakorlatilag instant képes óravázlatot és ahhoz kapcsolódó ötleteket adni, nem csak angol nyelvű tartalomhoz. A MagicSchool speciális funkciója az értékelési rendszer generátor (Rubrics generator), melynek segítségével bármely egyedi szöveghez képes önálló értékelési rendszert készíteni.
Ekkorra megfogalmazódott bennünk a válasz az alapvető kérdésünkre, amit két nappal korábban tettünk fel. Miben segíthet a tanároknak a MI? Rengeteget! Csak valaki segítsen választani abból a sok lehetőségből, amiből lehet.
A negyedik és ötödik nap egyik témája a “művészet és képek a tanórán” volt, itt kerültek elő a mindennapok szintén is sokat emlegetett képgenerátor MI programok (Dall-E, MidJourney, valamint ezek alternatívái, mint a Bing Image Creator). A tanárok számára mindenképpen az utóbbi, Microsoft által készített megoldás a legkönnyebben használható. A nagyjából 40 perc önfeledt képgenerálgatás során kiderült, hogy a megfelelő “prompt”, azaz parancs megadása talán még nehezebb, mint a szöveg generátor MI-k esetében. Az eredmények ugyanakkor azért többé-kevésbé megfeleltek a többség várakozásainak.
A nap további részében a csapat az MI használatához nélkülözhetetlen etikai alapelvekkel és direktívákkal foglalkoztunk. Összeállítottunk különböző Etikai Szabályozó Kódexeket (School Safeguarding Policy) a résztvevők iskolái számára arra vonatkozóan, hogyan használják a mesterséges intelligenciát azok a tanárok, akik szeretnék a modern technológiát felelősséggel beengedni az osztálytermekbe. Lényegesnek találtuk, hogy az alapelveket olyan módon érdemes kialakítani, hogy mindig az elképzelt, ideális képből, az azok segítségével megfogalmazott célokból indulunk ki, azaz először is érdemes a folyamatot visszafelé végigkövetve megfogalmazni a szabályokat. A tanárok számára fontos, hogy részletesebb magyarázatot is adjunk, valamint példákkal szemléltessük is, mit is jelentenek pontosan az olyan fogalmak, mint a “transzparencia” vagy éppen az “áttekinthetőség”. Nem mindenki jogi diplomával a zsebében születik.
A hatodik nap a kurzus lezárásával, azaz néhány vicces játékkal és a diplomák átadásával telt. A kurzus nagyon hasznosnak bizonyult abból a szempontból, hogy egy elég széleskörű merítést kaphattunk a különböző MI-alapú megoldásokból, amelyek jó eséllyel pályáznak arra, hogy a tanári munka hasznos részeivé, akár motorjaivá is válhassanak, rengeteg terhet levéve a kollégák válláról.
A személyes szabadidőnkben gyakran látogattuk közösen Gent városának nevezetességeit. Ezekről az alkalmakról rengeteg fotó is készült, ami emléket állít ennek a nagyszerű kiküldetésnek. Ezúton is szeretném megköszönni mindenkinek, aki lehetővé tette a kiutazásomat. Remélem, sok hasonlóan hasznos és jó hangulatú tanulmányúton vehetek majd részt a jövőben!
2023 november 19-én érkeztem Amszterdamba, hogy részt vegyek egy érdekesnek ígérkező Erasmus+ képzésen.
Az élmények és a tanfolyam színvonala a legnagyobb várakozásaimat is felülmúlta.
20-án hétfőn reggel érkeztem a tréning helyszínére, a nyelvi centrumba, ahol a tanfolyam zajlott. A szervezők kedvesen, segítőkészen fogadtak és eligazítottak az irodában. A tréner (Cecilia Baldo) közvetlensége, játékos feladatai pedig megkönnyítették a többi résztvevővel való kezdeti ismerkedést. Számos európai országból érkezett kollegával ismerkedtem meg: Horvátország, Franciaország, Olaszország, Szlovénia, Németország és Csehország polgáraival.
Az ígéretes cím – „Best Digital Tools for Language Teachers” – alapján nagyon motivált voltam az új eszközök megismerésére és Cecilia segítségével sikerült is hozzájutnom a leghasznosabb és legjobban használható megoldásokról szóló információkhoz.
Az elméleti áttekintés után minden esetben kollegáimmal együtt gyakorlati feladatok során is elmélyítettük az újonnan megszerzett tudást.
A páros- és csoportmunkák a csapatépítésben is segítettek. A szervezett közös városnézésen és múzeumlátogatáson már barátokként vettünk részt.
Amszterdam kulturális és természeti adottságai elvarázsoltak. Egy hétig élvezhettem ennek a nyüzsgő nagyvárosnak a pozitív energiáit, az emberek segítőkészségét, angol nyelvtudását. Eljutottunk a Rijks múzeumba, az Anna Frank házba és a Zaanse Schans holland skanzenbe is.
Utolsó nap egy közös búcsúesttel zártuk a hetet. Számomra ez egy életre szóló élmény volt, amely nem ért véget Amszterdamban, hiszen email címet és telefonszámot cseréltünk, több kollegával azóta is tartjuk a kapcsolatot.
Egyetlen magyarként egy lengyelekből és franciákból álló csoportban, nem is maradt más választásom, mint használni az angol nyelvet.
A mobilitás célja a nyelvhasználat elmélyítése volt, ami véleményem szerint maximálisan sikerült. A csoport szintje tökéletes volt így szuperül lehetett haladni. A nyelvtani ismétlés, mellett sokat tudtunk beszélgetni egymással, így a folyamatosan nyelvhasználat és a hasonló szint segített, hogy bátrabban használjuk a nyelvet.
A Callan Method eddig számomra ismeretlen volt és kezdetben nehezen volt elképzelhető, hogy a szavak és mondatok ismétlése hogyan fog a hasznunkra válni, de meglepően sok kifejezést sikerült elsajátítani.
Kifejezetten érdekes volt azzal szembesülni, hogy a csoportban lévő lengyel és francia résztvevők szerint a saját országukban is hasonló az oktatási/gazdasági helyzet. És ezt mind angol nyelven is gond nélkül meg tudtuk egymással beszélni a kurzus végére.
Ez volt az első utam Írországba, és fantasztikus élmény volt. Az iskola Dublin egyik nyugodtabb, zöldebb övezetében volt, így nagyon élveztem az órák előtti kávémat a közeli kávézóban. Az oktatónk, Emma, nagyon kedves, aranyos lány, tele élettel, és mint kiderült, két testvére szintén ott dolgozik oktatóként az iskolában. Megismertetett minket sok szóval és kifejezéssel, amit az írországi angol nyelvben használnak, ellátott minket tanácsokkal és javaslatokkal, hogy mit érdemes megnézni és hogy hol a legjobb a fish&chips. Érezni lehetett rajta, hogy igazán büszke arra, hogy ír, közben mégis érdeklődő volt a csoportban lévő különböző kultúrákkal kapcsolatban. A tanórákat mindig próbálta ugyanazon az energiaszinten tartani a különböző agytörő vagy interaktív feladatokkal, ha éppen lankadt a figyelmünk. A csoportunkban 16-an voltunk a következő nemzetiségi felosztásban: francia (8), német (2), észt (1), magyar (1), szlovén (1), cseh (1), román (2). Volt lehetősége mindenkinek kiselőadást tartania a saját országáról vagy egy városról az országában, és nagyon izgalmas volt olyan dolgokat megtudnom, amikről eddig nem is hallottam, például Észtországról. Az első nap volt egy kis összejövetel (minden csoporttal) International Food Fair néven, ahol bárki kirakhatott ételeket, italokat, amiket a saját országából hozott. Magyarok csak ketten voltunk, úgyhogy pár túró rudin és Unicum-on kívül nem nagyon volt más az asztalon. 🙂 A legnagyobb asztala a franciáknak és olaszoknak volt. Ugyanúgy az első nap volt egy sétatúra Dublinban, ami a rossz idő ellenére is megérte, mert kicsit jobban megismerhettük a várost. Szerdán este volt az ír táncest, ami egy életreszóló élmény volt. Két óra alatt olyan sokat táncoltunk és nevettünk, hogy mindenünk fájt. Amikor nem volt szervezett program, akkor néha esténként találkoztunk a többiekkel a tipikus ír kocsmákban, amiknek a hangulatához semmi sem fogható, és a legtöbb helyen élő ír zene is volt. Csütörtökön elmentünk az EPIC-múzeumba (ez benne volt a kurzusdíjban), ami az írek egy nagy büszkesége, mivel az egész múzeum azt mutatja be, hogy az íreknek a történelem során milyen hatásuk volt / van a világ többi részére. Ez nagyon érdekes volt, és szerintem kihagyhatatlan, ha valaki Dublinban jár. Pénteken Emma öccse (aki szintén oktató az iskolában) megmutatta, hogy hogyan kell hurling-ezni, és néhányan ki is próbálták. A szombati egész napos kirándulás volt számomra a legszebb része az egész hétnek, mert elmentünk Glandeloch-ba és Russborough-ba. A feltöltött fotókon látszik, hogy ez már az igazi ír vidék, és szavakkal nem is lehet leírni, hogy mennyire gyönyörű volt élőben. Összességében véve szerintem egy nagyon jól összerakott egy hét volt, mert tanultunk is, szórakoztunk is, és teljes betekintést nyertünk az ottani kultúrába, miközben más nemzetiségekkel is kapcsolódtunk. És hát a felhők…. tudom, ennek semmi köze a programhoz, de eddig még sehol nem láttam olyan közelinek a felhőket, mint Írországban. Az ír akcentus pedig mindig is a kedvencem volt, és alig vártam, hogy élőben halljam. Hát, nem csalódtam! 🙂
A Converzum – nyelvi közösségi tér és az Erasmus+ jóvoltából sikerült eljutnom Barcelonába. Az Europass Academy szervezésében részt vehettem a Teach with a Twist! Motivate your Students with Creative Teaching Strategies című tréningen.
A képzésre Barcelona szívében, a Placa Catalunyahoz közeli Europass Academy képzőközpontban került sor. A csoportban 10-en voltunk, többféle tantárgyat tanító és nemzetiségű tanárokból állt össze. A tréning a diákok kreatív motiválását helyezte előtérbe. A kurzuson sok hasznos készséget szereztem, mint elméleti mint pedig gyakorlati szinten. Főleg sok csapatépítő feladatot/játékot művészettel és a kreativitással megfűszerezve, mint például mandala rajzolás csapatban szavak nélkül, spagetti toronyépítés, cup stacking challenge, ahol befőttes gumival, csapatban kellett pohár tornyokat építeni. Ezen feladatok nem csak jó hangulat felelősei voltak, hanem a problémamegoldó képességünket és a csapaton belüli kommunikáció fejlesztést is elősegítették. Ezen készségeket sokféleképpen tudom majd hasznosítani, a kollégáimnak átadni, segítség lesz a projekt során elkészítendő tanítási anyagok összeállitásában, nem utolsó sorban pedig a mindennapi munkám során is fogom tudni kamatoztatni
Nem csak a központban tartottuk a foglalkozásokat. A szerdai napon elmentünk a MNAC múzeumba, ahol az egyik festmény újraalkotása volt a feladat, a mi értelmezésünkben. Ezt követően szabad foglalkozás volt, bejárhattuk a múzeumot és megcsodálhattuk a többi híres alkotásokat is. A múzeumlátogatás mellett az egyik délután, trénerünk egy vezetett városnéző túrára is elvitte a csoportot, a város művész negyedébe. Ezen felül, a város jobb megismeréséhez mindenki választhatott egy extra programot, aminek a belépőjét az központ állta. Nagyon sok fajta helyszín és látványosság közül lehetett választani. Én, mivel először voltam Barcelonában a turista busz jegyet választottam, mivel ezzel az összes nevezetességet megtudtam csodálni.
Összességében, ez a hét egy óriási élmény volt számomra. Hasznos volt a tréning, szuper volt a társaság, a város pedig leírhatatlanul szép. Biztosan vissza fogok még térni Barcelonába!
Tanári kurzus Dublinban – a 21. századi technika egy történelmi emlékekkel, legendákkal teli városban
2023 októberében egy hetet tölthettem Dublinban egy Erasmus+ ösztöndíj keretében, ahol 21. századi digitális tanítási eszközökkel ismerkedhettem meg, melyek az online (illetve okoseszközök segítségével a tantermi) oktatást tehetik színesebbé, változatosabbá, hatékonyabbá. A csoportunk nagyon színes volt: két kolléganő jött Bulgáriából, ők általános iskolásokat tanítanak, egy hölgy jött Pisából, ő ott már évek óta olyan tanfolyamokat tart, mint amilyenen pont részt vettünk (online eszközök), egy történelem-angol szakos kolléga Németországból jött, ahol gimnazistákat tanít, és volt egy anyanyelvi csoporttársunk is, egy ír úriember, aki a Europass Teacher’s Academy-ben oktat angolt, és tovább szerette volna képezni magát az online oktatás terén. Én voltam egyedül Magyarországról, valamint az egyedüli nyelviskolai tanár is én voltam. Mind a nyelvi szint, mind tanítási célcsoport szempontjából nagyon vegyes volt tehát a csoportunk, de a néhány nap alatt mégis jó közösséggé formálódtunk, és inspirálni tudtuk egymást.
Mindebben nagy szerepe volt tanárunknak, Sarajane-nek, aki rendkívül jó hangulatot tudott teremteni, mindig tekintettel volt kényelmi igényeinkre (terem hőmérséklete, konnektor-adapterek, tea, stb), és nagyon sok jó tippet adott azzal kapcsolatban is, hogyan tudjuk a legjobban kihasználni a rendelkezésünkre álló néhány napot Dublin és környékének felfedezésére.
A kurzus reggeltől kora délutánig tartott, két rövid szünettel. A bemutatott alkalmazásokat, weboldalakat, felületeket mind ki tudtuk próbálni, és a padlet nevű felületre folyamatosan, naptárszerűen töltötte fel ezeket Sarajane, így a jövőben is könnyen hozzájuk tudunk majd férni, át tudjuk őket tekinteni. A bemutatott eszközök közül nagyon sok főleg a young learner célcsoport számára használható jól, de sok olyan weboldalt, alkalmazást is kipróbálhattunk, melyek a felnőttoktatásban is nagyon jól hasznosíthatók. Néhányat már el is kezdtem használni a mindennapi munkám során: a céges csoportjaimban a levelezés nyelvezetét nagyon jól lehet tanulmányozni a Flowrite nevű, mesterséges intelligencia-alapú levélíró böngésző-bővítmény segítségével, valamint a szemeszterzáró játékot a jeopardylabs.com-mal készítettem.
Dublin nagyon nagy élmény volt a számomra, mivel korábban még nem jártam Írországban. Mivel nagyon szeretem a zenét és a táncot, a sok-sok élő zene nagyon tetszett. Az Europass szervezett számunkra egy ír táncestet is, és részt vettem egy ukulele-esten, ahol legalább 80-100 emberrel ukulelézhettem és énekelhettem együtt. Nagy élmény volt számomra az ír akcentus, (amit rövid idő alatt elkezdtem átvenni), és a csodás, sziklás tengerparti táj, ami már Dublinból 20-30 percen belül elérhető. A szombati napra a Teacher’s Academy egy daytrip-et is szervezett nekünk, ahol tovább gyönyörködhettünk az üdezöld fűben és az idegenvezetőnk rengeteget mesélt nekünk mind a természeti táj kialakulásáról, mind az ír történelemről.
Nagyon érdekes élmény volt reggelente végiggyalogolni az ébredő városon, nézni a fényeket, az iskolába igyekvő egyenruhás nebulókat, a valószínűtlenül zöld füvet. Ilyenkor mindig azon merengtem, hogy miközben Dublin minden épülete, minden parkja, minden kerítése egy-egy nagy történelmi esemény, híres író, titokzatos legenda nyomát őrzi, én ott sétálok, és egy olyan kurzusra igyekszem, mely digitális eszközökről, mesterséges intelligenciáról, és hasonlókról szól. Köszönöm a lehetőséget, nagy élmény volt, és sokat tanultam!
Fantasztikus időszakot töltöttem el Amszterdamban szakmai szempontból és emellett lehetőségem nyílt megismerkedni a helyi kultúrával, nevezetességekkel. A kurzus nagyon jól egyensúlyozott a teoretikus és a gyakorlati ismeretek között, és a résztvevők különböző tapasztalata, gyakorlata is mind nagyon hasznosnak bizonyultak. Az amszterdami Europass helyszín igazán különlegessé tette az ottlétünket, a vezetett túra, az opcionális múzeumlátogatás mind hozzájárultak a város alapos felfedezéséhez. Mivel az előző pénteken érkeztem, így volt alkalmam elutazni Delf, Hága és Haarlem városokba és az Amszterdam közeli szélmalom skanzenbe, Zaanse Schans.
Málta, mozgalmas történelmének köszönhetően, tele van történelmi és építészeti csodákkal. Stratégiai helyzete miatt számos különböző nemzet foglalta el, ami tükröződik az épületeit és konyháját jellemező különféle stílusokban.
A kurzus rendkívül hasznos, informatív és nagyon gyakorlatias volt, így most sokkal magabiztosabbnak érzem magam abban, hogy különböző típusú alkalmazásokra támaszkodjak az előkészítés idejének megtakarítása és az óráim érdekesebbé, szórakoztatóbbá és hatékonyabbá tétele érdekében. Az órákra való készülésben nagyon sokat támaszkodok nyelvi alapú MI-ra, mint pl. Gemini, Co-pilot és Perplexity. A képek és videók létrehozására alkalmas platformok pedig megkönnyítik a vizuális promptok létrehozását, amelyek maximálisan igazodnak az órához, a tananyaghoz.
2023 október végén és november elején egy hat napos tréningen vettem részt Rómában az Europass Academy szervezésében, az Erasmus plus program keretében.
A tréning címe: ICT Tools for a Creative and Collaborative Classroom
A képzés Róma egyik fotóstúdiójában került megszervezésre, ami nagyon szép és inspiratív volt. Többszintes volt, az emeleti részen voltak az órák és a közösségi tér is, ahol lehetett kávézni, beszélgetni szünetben. A csoportom nagyon vegyes volt, hiszen Spanyolország, Belgium, Románia és Litvánia területéről is egyaránt voltak résztvevők.
Nagyon gyakorlatias volt a kurzus. Mafalda, a tréner bemutatta a különböző online eszközöket, amelyeket kreatív módon lehet felhasználni tanításkor, mint pl. hogy hogyan vonjuk be a diákot és működjünk vele együtt az online térben; vagy hogy hogyan készítsünk figyelemfelkeltő bemutatókat. Azt is megtanultuk, hogy hogyan lehet egyszerűen videót és fotót szerkeszteni. Az elméletet mindig a gyakorlat követte, egyéni és csoportmunka keretében is. Mafalda nagyon felkészült és tapasztalt volt. Tudott újat mutatni azoknak is, akik már jártasabbak voltak ezen eszközök használatában, viszont alapoktól, lépésről lépésre segítette azokat is, akiknek ezek újdonságok voltak.
Csütörtökön és pénteken külső helyszínre váltottunk, ahol egyik nap az Apple Store mutatta be a legújabb iPad-en, hogy hogyan rajzolhatunk egy teljesen más dimenzióban. Pénteken egy gyerek múzeumban voltunk, ahol kiállításokat is megfigyelhettünk, valamint ki is lehetett próbálni különböző, nem mindennapi kreatív és építő játékokat.
Egy fél hetes bérlettel is segítették a csoportot. Emellett egy városi túra is megrendezésre került, amikor is Róma nevezetességeit fedezhettük fel együtt a csoporttal, idegenvezető kíséretében.
Számomra nagyon különleges élmény volt ez a hét, ahol sok újat tanulhattam egy inspiráló környezetben, fantasztikus embereket ismerhettem meg, nem mellesleg Róma városában, ami önmagában is bámulatos volt.
Egy próbát megér.Még nem tudom, mire lehet használni, de valamire biztosan.
Hát ez meg egy másik lehetőség. Jó volna kipróbálni, hogy mit tud.