Kikre jellemző leginkább a halogatás? A férfiakra? Mediterrán népekre? Vannak krónikus halogatók? Vagy mindannyiunknak van vaj a füle mögött, csak egyesek kevésbé látványosan halogatnak?
Halogatás a nyelvtanulásban
Bármi legyen is az igazság, tény, hogy a nyelvtanulás egy olyan terület, ahol mesterfokon lehet halogatni. Miért van ez így? Ha megvizsgáljuk a halogatás általánosan megélt okait, szinte egytől egyig alkalmazhatóak a nyelvtanulási helyzetre.
Ha objektíven nézzük a nyelvtanulást, a következőket mondhatjuk el róla:
- Többnyire hosszú távú projekt.
- Legtöbbször nem jár azonnali sikerélménnyel.
- Kudarcokkal viszont már a folyamat elején nagy valószínűséggel szembesülni fogunk.
Ezeken kívül rengeteg olyan szubjektív tényező is bezavar, ami miatt hajlamosak leszünk halogatni. Valljuk be: a nyelvtanulásnak nem minden része élvezetes! Gondolj csak a nyelvtani táblázatokra, ragozások bemagolására vagy a végtelen szószedetekre! Az pedig, hogy kinek mi a mumusa, egyénileg változik. És ha már a mumusoknál tartunk: ott van még a perfekcionizmus, a szorongás, a félelem, a kudarckerülés, az önbizalomhiány és még sok olyan személyiség- és viselkedésbeli jellemző, ami halogatásra sarkall.
Ha ilyen vagy ehhez hasonló mondatok már a te szádat is elhagyták (vagy akár csak a gondolataidon suhantak át), akkor valamilyen szinten ezek a problémák a te nyelvtanulásodat is befolyásolják, és adott esetben halogatásra késztetnek:
„Nekem nincs nyelvérzékem.”
„Soha nem fogom nyelvtanilag tökéletesen beszélni a nyelvet.”
„Nincs időm/kedvem/energiám házi feladatot írni és/vagy otthon készülni.”
„Az dialektusokat soha nem fogom megérteni.”
„Mindig érződni fog a kiejtésemen az, hogy külföldi vagyok”.
Hogyan tanulj még ma?
A jó hír az, hogy igenis lehetséges és érdemes erőt venni magadon, és nem, vagy kevesebbet halogatni a cél érdekében, legyen az bármi a nyelvvizsgától a nyaraláson át a külföldön való letelepedésig.
Íme, néhány jó tanács arra, hogy hogyan tedd:
- Tervezz, legyenek határidők!
- Rendszerezz: legyenek kicsi, nem túl nehéz részfeladataid!
- Ne egyszerre próbálj sokat megtanulni! Azt pedig végképp ne várd el magadtól, hogy a tanult dolgok mindegyike rögtön be is épül aktív nyelvtudásodba!
- Jutalmazd meg magadat kisebb részfeladatok elvégzése után!
- Legyen olyan tanárod, aki számon kéri tőled a feladatokat!
- Ne titkold a céljaidat! Ha barátaid, családod tud róluk, hajlamosabb leszel meg is valósítani őket.
És végül, de nem utolsó sorban: a nyelvtanulás alapvetően élvezetes tevékenység, főleg, ha jó helyen, jó emberekkel teszed!